362 benedenwaarts moet hebben. Het is du3 noodig, dat aan den projecteur een horizontale en een verticale cirkelrand met wijzers bevestigd zijn en dat proefondervindelijk bepaald wordt, welke helling, dus welke stand van den wijzer op den verticalen cirkelrand behoort bij eiken stand van den wijzer op den horizontalen cirkelrand. Het vereischt zeker geen geringe moeite om dit 's nachts te regelen. Hemen wij echter aan, dat het mogelijk is om op deze wijze de opengekapte strook van 1000 M. breedte (1) voldoende te verlichten, zoodat de schild wachten op de posten, die streek voldoende verlicht zien. Loopen er nu personen over die strook met een gewonen pas, dan worden die 1000 M. in 14 minuten doorloopen en daar de totale lengte van de postenketen van Lamteh tot Kota-Pohama 22000 M. is, moet de lichtbundel in 14 minuten 22000 M. afleggen; want het licht moet b. v. op Lamteh teruggekeerd zijn, voordat iemand daar de opengekapte strook doorloopen kan hebbenzoodat dus, als de geheele strook verlicht is geweest, door eene snelle draaiing van den projecteur het terrein voor Lamteh weer verlicht wordt. De lichtbundel moet per seconde 27 M. afleggen en daar die lichtbundel 200 M. breed is, zoo wordt elk punt slechts gedurende 8 seconden verlicht. In verband met de groote slagschaduwen, die dit licht geeft, is die tijd te kort om eene behoorlijke waarneming te doen, als een schildwacht vermoedt dat eenige personen zich over dat terrein be wegen vooral daar de lichtbundel eerst na 14 minuten wederom op hetzelfde punt wordt gericht. Die schildwacht zal, als men nog aan neemt, dat hij dat in die 8 seconden met zekerheid kan zien, de wacht waarschuwen, waarna deze met de telephoon of met een vuurpijl den persoon op die hooge stelling in den kraton moet waarschuwen, om nogmaals het licht op dien po3t te richten, wil men ten minste met eenig goed gevolg die personen trachten gevangen te nemen of hun het binnensluipen te beletten. Het licht moet dan weer gedraaid en gericht worden en het zal de vraag zijn, of die personen zich dan niet reeds lang binnen de stelling zullen bevinden. Er is echter nog een ander groot bezwaar aan deze wijze van verlichting verbonden. (1). Ik vooronderstel hier steeds dat die strook zoover open is, hoewel daaraan in werkelijkheid nog al iets zal ontbreken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 387