25 naar Gyobengtat (13 Engelsche mijlen), dat door de troepen te ruim lO.i uur bereikt werd, terwijl de bagage onder eene afzonderlijke dekking een uur later aankwam; de marschsnelheid der Infanterie was zeer groot: ongeveer 3-£ Engelsche mijlen per uur op een vrij goeden zandweg; twee kleiue rusten waren verleend, ieder van 10 minuten, en wel uur na den afmarsch en uur vóór de aankomst. Den 5en reveille en afmarsch als op den 4en. De Sittang-rivier, die zeer steile, 5 M. hooge oevers heeft, 60 M. breed en over de helft daarvan ruim 6 voet diep was, moest nabij Gyobengtat worden over getrokken. De troepen en goederen werden in Inlandsche booten overgezet, de paarden, ponies en muildieren zwommen over en de olifanten doorwaadden met hun lasten de rivier. Het af- en opladen der lasten en harnachementen en het doen overzwemmen der dieren veroorzaakte een oponthoud van 4 uren, terwijl de Artillerie in 10 minuten geheel over was. Op den linkeroever gebruikten de troepen hun breakfast (tweede ontbijt), dat steeds door de manschappen in den broodzak gedragen werd en bestond uit geconserveerd vleesch en brood of beschuit voor de Europeanen en een deel van het veel al in koeken bereide ration meel voor de Inlanders. Te 11|- uur werd de marsch vervolgd langs een voetpad, dat slechts toeliet op één gelid te marcheeren en door een tealcbosch en uitge strekte partijen hoog kyne- gras voerde. Dè marschvorm was: Voorhoede: 30 man Bereden Infanterie, met eene spits van 4 man met een onderofficier, 30 man Britsche Infanterie, 3 muildieren met reserve-munitie en pioniergereedschap. Hoofdmacht: staf, 70 man Britsche Infanterie, 4 olifanten met kanonnen en munitie, 120 man Inlandsche Infanterie, Ambulance, Trein waarbij 10 man Bereden Infanterie. Achterhoede: 20 man Inlandsche Infanterie. De afstanden tusschen deze deelen waren zeer gering en gingen veelal geheel verloren. Flankdekkingen konden in het dichtbegroeide terrein niet worden uitgezonden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 38