365 In het eerste geval heeft men nog niet eens rekeuing gehouden met de kabellengte en dat deze geen onbelangrijken invloed heeft, kan voldoende uit onderstaande tabel blijken, welke aanwijst dat, als de kabellengte 2000 M. bedraagt, voor een 2 maal geringere lichtsterkte ruim f der arbeidskracht noodig is, welke bij 100 M. ka bellengte wordt verbruikt. Kabellengte Lichtsterkte Verbruikte in horizontaal kracht in Meters. gemeten. KGM. 100 321 186 2000 160 230 Een dergelijke wijze van verlichting verdient dus uit een oecono- misch oogpunt geen aanbeveling. Men komt dus als het ware van zelf'tot de verlichtingswijze, waarbij op enkele posten vrij sterke lichtbronnen in projecteurs zijn opgesteld, zoodat men uit eenige posten met eén enkel licht de opengekapte terreinstrook voor die posten en de nabijgelegen posten voldoende Men kan nu op 2 a 3 posten een lamp met pro- jecteur plaatsen met eene gemiddelde lichtsterkte van 4000 Carcelbranders, met welke lichtbronnen dus enkele personen door een waarnemer, die naast den projecteur geplaatst is, tot 3^ KM. afstand duidelijk kunnen gezien worden en nog tot op 1000 M. afstand, indien men zich op 5916 M. afstand ter zijde van de lichtbron bevindt. Dergelijke ma- post chines zouden dus b. v. opgesteld kunnen worden M' op Ketapang doewa Lambaroe en Boekit Karano- terwijl men er minstens één in reserve moet hebben. Wenschelijker komt het mij echter voor kleinere machines te ge bruiken, waarvan men er dan natuurlijk meer moet hebben- b. v. Dl. I, 1888 24 verlicht ziet. 41 Post en Lichtbron

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 390