machines, die een licht voortbrengen van gemiddeld 600 Carcelbran- ders lichtsterkte, als men een projecteur gebruikt, en waarmede een waarnemer, die naast den projecteur geplaatst is, tirailleurs tot op 2 KM. afstand kan onderscheiden en, indien hij 2828 M. van de lamp verwijderd is, nog tot op 1 KM. afstand. Dergelijke machines zouden opgesteld moeten wordeu b. v. op Lamdjamoe, Lampeneroet, Lambaroe, Roempit en Pakan Kroëng Tjoet, zoodat men met ééne ma chine in reserve er minstens zes zou noodig hebben. Berekent men de aanschaffingskosten der vier groote en der zes kleine machines, met inbegrip van lampen, projec. teurs enz., dan vindt men dat de zes kleine machines goedkooper zijn dan de groote, terwijl deze kleine machines ook bij andere ex- peditiën te velde bruikbaar zijn, hetgeen met de groote machines door hun gewicht niet het geval is. Deze zijn beter geschikt voor groote vestingen. De jaarlijksehe onkosten zijn echter bij gebruik van kleine machi nes grooter dan bij gebruik van groote. Dit mag echter geen overwegend bezwaar zijn, vooral daar enkele der nadeelen, die hier voor zijn opgenoemd, indien men met een enkel sterk licht in den kraton .wilde volstaan, ook bij het gebruik der groote machines zouden voorkomen, zooals het zich snel bewegen van het licht over het ter rein, het minder gemakkelijk kennis geven dat het licht nog eens vóór een der posten gericht moet worden, enz., terwijl bij gebruik van kleine machines dit laatste bezwaar zoo goed als opgeheven wordt, daar het vallen van een paar schoten of het afsteken van een vuurpijl als kennisgeving, deft het licht nog eens op het terrein vóór dien post gericht moet worden, op den post, waar de lamp is op gesteld, duidelijk waar te nemen iswant zoo'u kleine machine dient slechts om de strook vóór den post (waar de lamp geplaatst is) en voor de dicht daarbij gelegen posten te verlichten. De lichtbundel kan zich ook met eene geringe snelheid over het terrein bewegen, zoodat elk punt van de opengekapte strook door de schildwachten met juistheid kan geobserveerd worden. Alles resumeerende, komt men dus tot de conclusie dat de beste 366 0 post en lichtbron

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 391