367 wijze van verlichting waarschijnlijk zou bestaan in het opstellen van kleine lampen en machines op de postenLamdjamoe, Lampeneroet, Lambaroe, Roempit en Pakan Kroëng Tjoet, zoodat de gemiddelde lichtsterkte van elk licht, als men een projecteur gebruikt, ongeveer 600 Carcelbranders bedraagt; terwijl het wenschelijk blijft in den kraton eene groote machine op te stellen, die een licht van b. v. 4000 Carcel branders kan voortbrengen, om te trachten daar waar het noodig is het terrein tusschen den kraton en de posten zoo goed mogelijk te verlichten, hoewel dit met het oog op de begroeidheid van het ter rein niet altijd voldoende zal kunnen plaats hebben. De kleine machines op de posten zijn echter noodzakelijker dan de groote in den kraton. Eene andere verlichtingswijze, die ook zeer goede resultaten kan opleveren, bestaat daarin dat men op eiken post eene dynamo opstelt, die een of meerdere lampen voedt, waardoor het terrein binnen en rond om de versterking goed verlicht wordt. De petroleumlampen, die anders zouden noodig zijn tot verlichting van het terrein binnen de versterking, kunnen dan vervallen. Op verschillende wijzen zou men deze verlichting kunnen daarstel- len, waarvan eenige in het kort hieronder aangegeven worden. a. Men zou in het midden van eiken post een booglamp, die van boven van een reflector voorzien is, op eene 25 M. hooge stelling kunnen plaatsen (de gebouwen binnen de versterking blijven dan in wendig door petroleumlampen verlicht). Het nadeel hiervan is, dat de schadiiwen van de gebouwen eene donkere strook vormen rondom de versterking, welke strook op sommige plaatsen 8 M. breed kan zijn; maar aaugezien dat niet verlichte terrein juist aan den voet der palissadeering ligt en het terrein verder voldoende verlicht is, is dit nadeel niet zeer groot. Het beste zou dan zeker zijn wanneer het terrein rondom de ver sterking zoodanig verlicht werd, dat de schildwachten tot op 1000 M- afstand donkere gestalten kunnen waarnemenmaar daarvoor zouden, zeer sterke lichtbronnen en dus ook vrij groote stoommachines noodig zijn, hetgeen de verlichting zeer kostbaar zou maken, terwijl als men lichten gebruikt van 1500 N. K., waarvoor de drijfkracht

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 392