868 - Ongeveer 2 PK. bedraagt, de schildwachten nog donkere gedaanten kunnen onderscheiden tot 250 M. afstand, hetgeen voldoende te achten is. Wel is waar wordt dan het terrein tusschen de posten en ver der dan 250 M. ervoor niet voldoende geobserveerd, maar zoo dit noo- dig gevonden wordt, kan op enkele posten altijd nog een projecteur met booglamp worden opgesteld om af en toe den stroom door die lamp in plaats van door de lamp op de stelliug te laten gaan en zoodoende het terrein voor den post en voor de beide naastliggende posten te verlichten. b. Men kan alleen gloeilampen gebruiken, zoowel om de gebouwen als om het terrein binnen en rondom de versterking te verlichten, zoodat de schildwachten donkere gedaanten tot op b. v. 100 M. afstand kunnen zien. Om het terrein tusschen de posten en verder dan 100 M. ervoor af en toe te observeeren, kan men ook hier weer op enkele posten een projecteur met booglamp opstellen en indien er dan machines gebruikt worden, die 2 van elkaar gescheiden, volkomen onafhan kelijke stroomen leveren, kan men den eenen stroom af en toe ge durende korten tijd, in plaats van door de gloeilampen buiten de versterking, door de booglamp zenden. Een verlichting met gloeilampen komt mij echter minder goed voorten eerste uit een oeconomisch oogpunt, want bij gebruik van Edison-lampen van 16 N. K. verkrijgt men slechts 196 N. K. per PK. en bij lampen van 32 N.K. totaal slechts 307 N.K. per PK., terwijl bij gebruik van een enkel booglicht 750 N.K. per PK. verkregen worden maar bovendien is het electrische licht het eenige, waarbij men met betrekkelijk geringe kosten eene groote licht-intensiteit in één of weinig punten kan concentreeren en hiervoor is het booglicht aangewezen en geen gloeilicht, terwijl te Atjeh juist sterke licht bronnen noodig zijn, want hoe grooter de afstand van den post is, waarop de schildwachten personen kunnen onderscheiden, hoe beter. Plaatst men dus op eiken post eene dynamo met eene stoom machine, dan is het dus het beste voor eiken post een enkele boog lamp met een reflector te gebruiken, die op eene 25 M. hooge stelling is opgesteldterwijl, als het noodig gevonden wordt, op enkele posten nog een projecteur met booglamp kan geplaatst worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 393