376 plaatsen te legeren vóór zij naar Atjeh gaan, dat toch ook een strand plaats is. Wat gebeurt nu? Van Batavia naar Atjeh is reeds lü dagen reis. Maar dat is nog een kort traject. Er komeu ook troepen van veel verder gelegen garnizoensplaatsen, b.v. uit de Molukken. Mij zijn gevallen bekend, dat troepen vandaar kwamen naar Soera- baija, daar overscheepten naar Batavia en daar weder te Priok over gingen op eene boot naar Atjeh. Zij hadden dus eene reis van Ambon Soerabaija15 dagen Soerabaija Batavia4 BataviaAtjeh10 te zamen29 Te Atjeh ontvangen zij hunne .achterstallige soldij (voor een fuselier 29 x 33 ets. f 9.57), komen in de provoost te recht, dikwijls voor 14 dagen, en zijn daardoor 43 dagen eigenlijk buiten dienst en discipline. In dien tijd worden zij'er niet beter op; of erger nog, zij gaan naar het hospitaal en wordengeëvacueerd. Daarop grondt zich mijn bovenvermeld voorstel. Maar nog zou ik er aan willen verbinden, dat op de reis meer gelet werd op discipline. Ik zou willen hebben vaste transportschepen en niet met elke boot soms veel soms weinig militairen mee willen zenden. De transporten zou ik, zoo eenigszins mogelijk, stellen ouder com mando van een officier, die aan boord appèls en theorie liet houden en de kleeding inspecteerde. Zooals het nu gaat, is het dikwijls (men vergeve mij de uit drukking) een bende. Die transportschepen zou ik ook willen doen dienen tot vervoer van troepen naar elders. Zou met de J7. I. Stoomvaartmaatschappij niet eene regeling in dien geest zijn te treffen? Van Atjeh moeten de zieken geëvacueerd worden. Behoudens allen eerbied voor de geneeskundigen houd ik mij toch overtuigd, dat een groot gedeelte wegens beri-beri geëvacueerd wordt, dat misschien door andere middelen ook wel te genezen is. Daarom zou mijn advies zijn: „maak etablissementen op Poeloe

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 401