386 Daar deze drie geweermodellen in hooge mate aan de eischen voor oorlogswapen voldoen, werden van elk 100 stuks aangemaakt, om dan bij een Infanterie-regiment aan uitgebreide proeven onderworpen te worden; tevens werden verschillende soorten van sabelbajonetten beproefd. Twee andere modellen van klein-kaliber-repeteergeweren, een van Pieper en een gewijzigd Mauser-geweer zijn te laat ingediend en worden nog voorloopig beproefd. Blijkt het, dat zij in waarde gelijkstaan met de drie eerstgenoemde, dan worden zij ook tot een beslissende proef toegelaten. De vertraging, die in het verkrijgen van goede typen ontstaan is, werd veroorzaakt, doordien men de Belgische industrieelen wilde begunstigen en aan verseheidenen hunner uitstel heeft verleend, opdat zij aan hunne wapens nog de noodig gebleken verandering konden aanbrengen. Op deze wijze heeft b. v. de firma Nagant haar stelsel op de hoogte van de nieuwste uitvindingen kunnen brengen en voor de eindbeproeving geschikt gemaakt. Aangaande de patroon, merkte de minister op, dat in weerwil van de voldoende aanvankelijke snelheid bij het proefmodel toch nog getracht is, de baan vlakker te maken door gebruik van een krachtiger voortdrijvend middel dan het tegenwoordige buskruit in korrelvorm. Zoo beproefde men nitrocellulose, buskruit zonder rook en samengeperst buskruit, welke stoffen echter alle afgekeurd zijn geworden. Tegen hunne brisante werking was op den duur geen sluittoestel bestand de beide eerstgenoemde soorten ondergaan bovendien door hun groot vochtaantrekkend vermogen spoedig verandering en zijn moeilijk in de magazijnen op te leggen. Ten slotte verklaarde de minister, dat welk stelsel ook voor de nieuwe bewapening der Infanterie mocht gekozen worden, dit uitsluitend in het eigen land zal worden vervaardigd, evenals ook de aanmaak der nieuwe patronen alleen in België zal geschieden. Door deze maatregelen worden de belangen der nationale industrie ten volle behartigd. Vergelijkt men deze mededeelingen met die van den Nederlandschen minister van oorlog, den generaal Weitzel, voorkomende in de 2e Afl. van dezen jaargang van ons tijdschrift, dan blijkt, dat men in België de klein-kaliber-quaestie definitief beslist heeft, terwijl de generaal Weitzel verklaarde, dat dit vraagstuk nog niet volkomen tot rijpheid gekomen is. Intusschen heeft Portugal reeds in 1886 het kaliber 8 mM. met repe- teerstelsel Kropatschek aangenomen, heeft Frankrijk het stelsel Lebel met kaliber 8 mM, ingevoerd en wordt het later aangebeden geweer

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 411