GROOTE MANOEUVRES. Eene manoeuvre in Nederland, {met eene haart.) {Vervolg van bh. 324.) Als uitgewerkt voorbeeld eener manoeuvre kiezen wij die, in het jaar 1883 gehouden in de provincie Noord-Brabant onder de leiding van den generaal-majoor F. J. Pfeiffer, thans luitenant-generaal, in specteur der Nederlandsche infanterie. Deze manoeuvre is vooral daarom genomen, omdat de tegen elkaar optredende troepen niet de aanzienlijke sterktecijfers hadden, die bij de manoeuvres der groote mogendheden gewoonlijk voorkomen en omdat het officieele verslag (1) met nauwkeurigheid de verschillende opdrachten en dispositiën teruggeeft, de uitvoering daarvan op de kaart duidelijk aanwijst en ten slotte met groote openhartigheid de begane fouten openbaar maakt; eene openhartigheid die indertijd wellicht menigeen der deelnemers niet aangenaam zal hebben aangedaan (in latere verslagen bleef die uitvoerige critiek dan ook achterwege), maar die voor den lateren lezer hoogst leerzaam is. Die zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Wel is waar is het terrein, waarop in Noord-Brabant geageerd werd heide, bosch en bouwland, zonder noemenswaarde terreingol vingen verschillend van het vermoedelijk meer geaccidenteerde, waarop onze manoeuvres zullen plaats hebben; maar wij zullen zien dat de ervaringen die uit de oefeningen te putten zijn, de fouten die gemaakt zijn, veelal onafhankelijk van het terrein, tot voorbeeld en leering kunnen strekken. Dl. I, 1888. 26 (1). Voorkomende in de VerslagenRapporten en Memoriën omtrent militaire onder werpen, Deel XV.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 422