401 Uitvoering. Ten ure v.m. ging de cavalerie ter verkenning vooruit. Hiertoe werd het eskadron in 2 pelotons ingedeeld, waarvan één de opdracht ontving te éclaireeren in de richting van Eindhoven, en wel in 't bijzonder westwaarts van den spoorweg Bokstel Eindhoven, terwijl de beide andere pelotons op 1000 pas van het eerstgenoemde peloton volgden langs den straatweg Best Eindhoven tot mijlpaal 23, vanwaar de marsch over de heide werd voortgezet met één peloton westwaarts en één oostwaarts van dien straatweg. Beide pelotons hielden door patrouilles met elkander verbinding en zonden kleine verkennings patrouilles uit in de richting van deWoenselsche heide. Het voorste (voorhoede) peloton, tot de Woenselsche heide doorgedrongen, was verplicht voor de overmachtige vijandelijke cavalerie terug te gaan; het week terug in de richting van Naa sten Best, alwaar het versterkt werd door het peloton, westwaarts van den straatweg. Met behulp van dit peloton en ondersteund door het vuur eerier sectie infanterie rechterzij troep der voorhoede verdreef het de vijandelijke cavalerie en belette aan deze verkenning en omtrekking van den rechtervleugel der brigade. Het stelde zich hierna achter den rechtervleugel der infanterie op en bleef het terrein op de rechterflank door gevechtspatrouilles observeeren. Het peloton, oostwaarts van den straatweg, dreef in den beginne de vijandelijke verkenningspatrouilles terug, doch moest later voor overmacht wijkentoen de vijandelijke cavalerie door het vuur eener daartoe aangewezen compagnie infanterie van de voorhoede werd verdreven, zette het peloton zijne observatie voort. Het trok eerst terug bij de ontwikkeling van de vijandelijke hoofdmacht en stelde zich op als dekking der 6e veldbatterij, terwijl het door gevechts patrouilles op den linkervleugel bleef éclaireeren. Van de voorhoede der brigade, welke zich ten 8| ure v.m. in beweging stelde, werd eene compagnie infanterie (de le) en de com pagnie genietroepen bestemd tot voortroep. Ter hoogte van mijlpaal 24 gekomen 10 uur 15 min. v.m.ontving de commandant daar van het bericht, dat 2 pelotons vijandelijke cavalerie langs den straat weg van Eindhoven naderden; deze werden echter door het vuur der voorste sectie infanterie verdreven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 426