402 Ten 10 ure 20 min. v.m. werd door de voorhoede waargenomen, dat oostwaarts van den straatweg een vijandelijk eskadron de cavalerie achtervolgde. Op last van den voorhoedecommandant kwam de voorste compagnie van het gros der voorhoede in stelling tegenover deze cava lerie en verdreef die door salvovuur. Gedurende deze beweging staakten de overige troepen van het gros der voorhoede hun marsch, zoodat, toen zij dezen vervolgden, de af stand tusschen het gros en den voortroep zeer groot was geworden, en deze laatste dan ook, ten 10 ure 45 min. v.m., op 600 Meter vóór mijlpaal 25 op een door de cavalerie gesignaleerd bataljon infan terie stuitende, niet ondersteund kon worden en, volgens de beslis sing van den scheidsrechter, moest retireeren. Terstond nadat de voortroep in gevecht was geraakt, ontwikkel den zich de 3 overige compagnieën van de voorhoede als op de schets (N°. 1) is aangegeven, terwijl de aan de voorhoede toegevoegde 6e veldbatterij op den linkervleugel achter en tusschen de vennen in batterij kwam. Zij beschoot vandaar eene vijandelijke batterij, die in stelling was, en daarna eene tweede vijandelijke batterij, welke in stelling kwam. Aan het detachement mariniers werd opgedragen de 6e batterij te dekkenhet stelde zich op den linkervleugel van de batterij op. Intusschen was door den Brigadecommandant aan het 2e bataljon de last verstrekt, om bij mijlpaal 23 westwaarts af te buigen en zich, in het verlengde van het le bataljon, ten Westen van den straat weg te ontwikkelen. Yan het 3e bataljon, dat den straatweg bleef volgen, kwamen de twee voorste compagnieën, in verband met het le en 2e bataljon, a cheval van den straatweg in stelling; de beide overige compagnieën in 2e linie. De bagagetrein ontving den last halt te houden aan het snijpunt der wegen Bokstel Eindhoven en OirschotSt. O eden- rode, terwijl de hoofdverbandplaats bij het spoorwegstation Best moest worden ingericht. Het 4e bataljon en de 5e veldbatterij waren nog op den straat weg in reserve, toen de manoeuvre ten 11 ure 15 min. tijdelijk werd gestaakt, Op last van den Leider werd ten 11 ure 30 min. v.m. aan de

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 427