406 brigade en zich onder het rechtstreeksch bevel te plaatsen van den commandant der cavalerie. Het 5e eskadron, dat het 4C peloton bij de voorhoede had achter gelaten en langs den straatweg marcheerde, schoof op 1000 pas vóór de hoofdmacht uit één peloton, dat door 3 patrouilles de aangewezen terreinstrook moest éclaireereu; het zond bovendien -ééne officiers patrouille (sterk 1 officier en 6 huzaren) langs den straatweg naar Bokstel, om zoo spoedig mogelijk voeling met den vijand te ver krijgen. Te 10 uur 10 min. v. m. berichtte die patrouille, dat de overgang over de Ekkersr'ijt in den straatweg onbezet was en dat op en ten Oosten van dien weg vijandelijke cavaleriepatrouilies waren waargenomen. Ongeveer ter hoogte van mijlpaal 25 genood zaakt voor een peloton vijandelijke cavalerie uit te wijken, begaf zij zich op de heide ten N. O. van den straatweg en rukte langs Lang Yen en KivitsBleek voort, vanwaar zij vijandelijke cavalerie de hoofdmacht van een eskadron waarnam, die zich langs den Son- schen ouden dijk in Z. O. richting bewoog en kort daarna ook vijandelijke infanterie, die in dezelfde richting langs den straatweg en over de heide trok en de patrouille tot terugkeeren noodzaakte. Inmiddels was het voorgeschoven peloton van dit eskadron ten 10 ure 30 min. eveneens op vijandelijke infanterie gestooten, die het, evenals de beide andere pelotons, belette verder voort te rukken. Ten 10 ure 45 min. v.m. ontving do eskadronscommandant van den commandant der cavalerie den last zijn eskadron op de beide vleu gels der brigade te verdeelen, en wel het le peloton rechts, het 2e peloton links van den straatweg. Het 3een later ook het 4e peloton voegden zich bij het le en voerden gezamenlijk daarmede, omstreeks 11 uur 20 min. v.m., nog eene beweging in de richting van Ki vits Bleek uit, om zoo luidde het bevel van den commandant der cavalerie op 's vijands linkervleugel verrassend op te treden. Het 4° eskadron nam eveneens een peloton in de voorhoede en marcheerde over Hieuw Acht en de Bestsche heide in de rich ting op Naasten Best en Aarle. Het dreef op zijn weg twee vijandelijke cavaleriepatrouilies (elk van 2 man) terug en vervolgens eene sterkere cavalerieafdeeling, welke tot aan het bedekte terrein bij Oude bogten werd vervolgd. Aldaar stootte het eskadron op

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 431