407 vijandelijke infanterie volgens het bericht van den commandant ongeveer 1 compagnie sterk waarop het zich terugtrok tot aan den spoorweg bij wachthuisje IN0. 46 (ongeveer ter hoogte van paal 51), vanwaar het bleef observeeren. Eene door dit eskadron uitgezonden officierspatrouille, die langs den spoorweg moest oprukken, rapporteerde ter hoogte van wacht huisje N°. 45 nabij het station Best een bataljon vijandelijke infanterie te hebben ontmoet en alzoo genoodzaakt te zijn de verdere verkenuing te staken. Tegen 11 uur 30 min. v.m. ontving het eskadron van den com mandant der cavalerie den last zich naar den rechtervleugel der bri gade te begeven, ten einde tot dekking te dienen van de 4e batterij, die ten N. O. van den straatweg naar eene nieuwe stelling op de heide moest oprukken. Bij de voorhoede der brigade was het 4e peloton van het 5e eskadron ingedeeld met het doel, om voor het geval de cavalerie een grooten voorsprong mocht verkrijgen de voorhoede bij de beveiliging van de marschcoionne behulpzaam te zijn. Hoezeer deze maatregel overbodig bleek, doordat de cavalerie zich slechts enkele kilometers vóór de brigade ophield, werden toch nog van dit peloton enkele meldingen ontvangen, waaruit bleek, dat ten ongeveer 10 ure 30 min. v.m. vijandelijke infanterie aan beide zijden van den straatweg, voorbij mijlpaal 23, oprukte. Eene officierspatrouille, rechtstreeks van den brigadestaf uitgezonden ter verkenning van het terrein aan de N. O. zijde van den straatweg, berichtte eveneens, dat ten 10 ure 25 min. v.m. en kele schoten en ten 10 ure 40 min. v.m. salvo's infanterie vuur op de vooruitgeschoven cavalerie werden afgegeven uit den rand van het bedekte terrein langs den straatweg westwaarts van Kivits Bleek. De brigade was inmiddels in den voorgeschreven marsehvorm door gemarcheerd. De commandant der brigade, die zich bij den hoofd troep der voorhoede ophield, ontving voorbij M. P. 26 ten 10 ure 2o min. het eerste bericht van den commandaut der cavalerie, inhoudende: „Vijf. minuten over 10 uur heeft de officierspatrouille van het 5e „eskadron voeling met den vijand verkregen. Overgang Ekkersrijt „onbezet. Eclaireurs rechterflank gezien. „Als boven, linkerflank bij wachthuis 48."

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 432