410 De beide batterijen, die vóór de ontwikkeling van het 4e bataljon, door 2eskadron cavalerie, tot dat doel door den commandant der cavalerie op den rechtervleugel verzameld, waren gedekt, konden om streeks 11 uur 45 min. v.m. eene in stelling komende vijandelijke bat terij onder vuur nemen. Toen de inf. het vuur der artillerie dreigde te maskeeren, koos de 3e batterij eene nieuwe stelling, slechts weinig achterwaarts van de voorste linie der infanterie; zij werd daarbij door de in positie gebleven 4e batterij gesteund. Juist had zij de eerste schoten gelost op de vijandelijke infanterie en maakte de 4C batterij zich gereed haar naar de nieuwe stelling te volgen, toen de manoeuvre eindigde. Nadat de voorhoede zich ontwikkeld had, werd de noodverband plaats opgericht achter het eerste boschje voorbij M. P. 25 ten N. O. van den straatweg; zij was daar gunstig gelegen, buiten de even- tueele terugtochtslijn en voldoende gedekt. Te 11 uur 35 min. v.m. werd aan den chef van den geneeskundi gen dienst der brigade het bericht afgezonden, dat het voornemen bestond tot het doen eener algemeene voorwaartsche beweging en hem de last verstrekt de le sectie der verbandplaatsafdeeling te doen volgen, en op de plaats, waar thans de noodverbandplaats ge vestigd was, de hoofdverbandplaats op te richten. Aan deze lastge ving werd voldaan en bij het einde der manoeuvre was de nood verbandplaats op korten afstand achter de voorste linie der infanterie opnieuw in werking. Bij deze en ook bij de volgende manoeuvres werd de dienst op de beide verbandplaatsen geregeld, zooals hij in de werkelijkheid zou de moeten geschieden. Het materieel werd op die plaatsen uitgepakt en het personeel gedeeltelijk met brancards uitgezonden, om onderstelde gekwetsten op te zoeken en te vervoeren en verder geoefend in de behandeling en verpleging. Op de hoofdverbandplaats werd het personeel ingedeeld in 5 afdeelingen: N°. 1 voor onderzoek der aankomende gekwetsten, N°. 2 voor verband, N°. 3 voor operatiën, N°. 4 voor verpleging van hopeloos gewonden en niet vervoerbare lijders, N°. 5 voor transport. De bagagetrein, ten 10 ure v.m. geformeerd op den straatweg nabij Eindhoven, ontving bij het voortrukken der brigade aan vankelijk last, op 2 a 3 KM. achter de hoofdcolonne te volgen;

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 435