30 Ofschoon het doel, de vernietiging van San Pay's bende, niet was kunnen worden bereikt, was de uitslag toch zeer bevredigend. Doordat de bijna ontoegankelijke schuilhoeken der bende in alle richtingen doorkruist waren en het centrum bezet bleef, werd zooals weldra inderdaad bleek aan de bevolking van deze streek vertrouwen op de Britsche macht ingeboezemd en kwam zij gelei delijk in onderwerping. Aan San Pay en zijne bende werd hierdoor het verblijf in deze streek onmogelijk gemaakt; slechts 5 dacoits waren neergeschoten, en onder de gevangenen bleken slechts 3 dacoits te zijn, doch een van hen was een bekend aanvoerder; hij werd met zijn beide lotgenooten nog gedurende den tocht door den Deputy-commissioner veroordeeld tot deportatie voor den tijd van 20 jaren. De gevangen dorpelingen werden op vrije voeten gesteld. De tocht gaf mij tot de volgende opmerkingen aanleiding. De samenwerking tusschen de rechter- en linkercolonne was zoo goed als dit zijn kon, hetgeen grootendeels moet worden toegeschreven aan de zelfstandigheid en de vrijheid van handelen, door den Generaal aan den commandant der linkercolonne gelaten hierdoor toch begreep deze commandant o. a. dat de vertraging door hem ondervonden stellig aanleiding zoude geven tot het uitstellen van den aanval tot den middag van den 7en en handelde hij dienovereenkomstig, ofschoon het antwoord van den Generaal hem niet bereikte. Gescheiden als beide colonnes waren door eene breede strook dichtbegroeid en bijna onbegaanbaar terrein, was het samentreffen te Saikpoudoung op het juiste oogenblik een goed resultaat van de getroffen maatregelen en zoude de bende, indien zij zich daar verdedigd had, door de 1° colonne ongetwijfeld op de afdeelingen der 2e geworpen zijn en groote verliezen geleden hebben. Yan veel nut was hierbij de telegraaf tusschen Pyinmana en Gyo- bengtat, terwijl de lijn tusschen laatstgenoemde plaats en Toungoo de gelegenheid gaf, de medewerking van dit garnizoen in te roepen en te regelen. Van de telegraaflijnen werd trouwens steeds voor het geven van bevelen enz. een zeer ruim gebruik gemaakt, hetgeen de correspondentie aanzienlijk bespoedigde en vereenvoudigde. Voor het overbrengen der dépêches van en naar de telegraafkantoren wer den vertrouwde Burmanen, zoo mogelijk bereden, gebezigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 43