420 De door de genietroepen gemaakte geschutsemplacemeuteu beston den voor ieder stuk uit eeue half cirkelvormige borstwering het stuk ingezonken terwijl bovendien achter die op den rechtervleugel eene dekking voor een caisson werd opgeworpen. De geschutsemplacementen werden in 45 min., de tirailleurloop graven in 20 min. voltooid. Ten 10 ure v.m. was de versterkte stelling gereed en bezet. De gevechtstrein der 5e batterij was geheel gedekt geplaatst op den Sonschen ouden dijk, die tevens tot terugtochtsweg moest dienen van de 6e batterij stonden de voorwagens en de gevechtstrein op den weg achter de stelling, gedekt door een dennenbosch; voor deze batterij was de Eindhovensche steeg de aangewezen terug tochtsweg. Ten 9 ure v.m. ontving de commandant der voorposteu het bericht, dat veldwacht N°. 2 genoodzaakt was voor overmacht te wijken; hij zond alsuu de 2e compagnie van het 4e bataljon ter ondersteuning van die veldwacht. Ter bestemde plaats aankomende, bevond deze compagnie, dat de veldwacht hare vroegere positie weder had inge nomen; zij stelde zich tijdelijk op de heide achter veldwacht N°. 2 op en kwam ten 10 ure v.m. met die wacht en veldwacht N°. 1 op den rechtervleugel achter het bosch ten Oosten van de artillerie in stelling. Na het intrekken der voorposten bleven de beide overige compagnieën van het 4e bataljon voorloopig ter hoogte van den straat weg in reserve op den weg, die ten N. van M. P. 23 naar de spoorbaan voert. Reeds van af den vroegen morgen verkende het peloton huzaren der voorposten het voorgelegen terrein. Ten 10 ure v.m. vingen de drie andere pelotons van het le eskadron aan met in de richting van Eindhoven te verkennen, waarbij één peloton meer in het bij zonder met de verkenning werd belast en de beide anderen 's vijands verkenning van den rechter- en linkervleugel der stelling moesten trachten te beletten. Spoedig stuitten alle patrouilles op sterke vijan delijke cavalerie en moesten zij voor deze terugwijken. Het geheele eskadron verzamelde zich daarop, ingevolge de door den Brigadecommandant gegeven bevelen, achter den rechtervleugel, ten einde de artillerie aldaar tegen overvallingen te beschermen en

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 445