425 verband met de langs den straatweg oprukkende troepen te zorgen. Na 8 ruiters aan de voorhoede te hebben afgestaan, waarvan 4 aan het 3e bataljon werden toegevoegd, gingen de 3 eskadrons huzaren vereenigd ten 9 ure 30 miD. v. m. langs den stiaatweg vooruit, met eene voorhoede, sterk 2 pelotons van het 2° eskadron. Deze voor hoede zond rechts en links patrouilles tot op 600 M. zijwaarts af, terwijl bovendien 2 zelfstandige officierspatrouilles in de richtingen van Straten, Aarle, Naasten Best en van De Yleut, Yer- ren Best werden gedirigeerd. Laatstgenoemde patrouilles berichtten, dat ten W. van den spoorweg geen vijand was waargenomen en dat Naasten Best en Best, evenals De Yleut en Yerren Best onbezet wareneen dezer patrouilles nam 's vijands treinen waar, opgesteld op den straatweg nabij M. P. 20, terwijl bij Zand daar buiten eene macht van ougeveer een half bataljon infanterie in stelling werd gezien. Eene van den brigadestaf uitgezonden officierspatrouille, berichtte verder, dat reeds ten 9 ure 55 min. v.m. uit de bosschen ten Z. van Best schoten waren afgegeven op de vooruitgezonden cavalerie, ter wijl vijandelijke ordonnansen reden naar de heuvels ten O. van paal 51 (aan den spoorweg), alwaar infanterie was opgesteld. Ten 10 ure 5 min. ontving de Brigadecommandant van den commandant der cavalerie het bericht, dat hij M. P. 25 had bereikt, de vijand opge steld was ten O. van M. P. 23, ten N. van Kivits Bleek in fanterie en artillerie stonden en dat op den straatweg infanterie avau- ceerende was gezien. Nabij M. P. 24 stuitte de voorhoede der cavalerie op vijandelijke infanterie (voorposten)het gelukte haar nog een korten afstand voort te rukken, doch zij moest tegen 10 uur 5 min. die be weging staken, waarop de commandant der cavalerie de 3 eskadrons, iu massa vereenigd, ten O. van den straatweg gedekt achter een boschje opstelde. Hier het bericht ontvangende, dat een vijandelijk eskadron zich op de linkerflank der voorhoede van de brigade had vertoond, gaf hij aan het 4e eskadron den last derwaarts te gaan en de vijandelijke cavalerie te verdrijven; dit gelukte aan bedoeld eskadron ten ongeveer 10 ure 20 min. v.m. Gedurende de ontwikkeling der hoofdcolonne marcheerde de commandant der cavalerie met het 5e en 5 van het 2° eskadron in N, O. richting, in pelotonscolonne af, ten einde

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 450