427 bij Kivits Bleek beter en wel écharpeerend kon worden beschoten bedoelde batterij beantwoordde dit vuur niet. Terwijl nu de compagnieën van het 2° bataljon, die zich hadden opgelost, onder het afgeven van salvo's op de ten W. van L an g Yen opgestelde infanterie langzaam avanceerden, was de hoofdcolonne op gerukt en ontwikkelde deze zich tot het gevecht (10 uur 30 min. v.m.). Het 4° bataljon rukte naast het 2e bataljon op en plaatste zijne 4 compagnieën in eerste linie; iedere compagnie lostte achtereen volgens 2 sectiën op en opende het salvovuur op 800 M. van de vijandelijke stelling. De 3e batterij, die het bevel had gekregen ten Z. \V. van den straat weg op te rijden, kwam in eene zeer goede stelling achter een heuveltje ten W. van M. P. 24. Zij beschoot tot ongeveer 11 uur met gra naten de vijandelijke artillerie, aan den spoorweg opgesteld, en, toen deze zweeg, de vijandelijk infanterie in den boschrand ten Z. van Best met granaatkartetsen. Toen de vijandelijke artillerie ten 11 ure 5 min. v.m. het vuur opnieuw begon, werd ook deze met granaatkar tetsen (op 1200 M.) beschoten. Bij het innemen der stelling werd de batterij gedekt door het eska dron huzaren, dat de vijandelijke cavalerie ten Z. W. van den spoor weg had verjaagd; na de ontwikkeling van het 4e bataljon, dat zich eerst in de onmiddellijke nabijheid en later tot ongeveer 400 M. rechts voorwaarts van de batterij ophield, rukte dat eskadron evenwel in. Aan het le bataljon was eveneens de last gegeveu, zich ten Z. W. van den straatweg in compagniescolonnes op te lossen en de voor- waartsche beweging op 500 M. achter de voorste linie te volgen. Terwijl nu, met terughouding van het 2C bataljon aan de andere zijde van den straatweg, het 4e bataljon en de compagnie van het 2e bataljon, die aan den straatweg stond, ondersteund door de artillerie uit de beide opstellingen, en onder steeds krachtiger wordend infan- terievuur, de vijandelijke stelling sprongsgewijze naderden, werd toen de afstand van de tirailleurlinie tot die stelling nog ongeveer 400 a 500 M. bedroeg het signaal voor het eindigen der manoeuvre vernomen. Het 3e bataljon, met de daaraan toegevoegde sectie artillerie, ten 9 ure 30 min. v.m. van de verzamelplaats afgemarcheerd, was

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 452