431 - uit te vorschen, daartoe moest getracht worden op zijne flanken te komen, en behoorden derhalve ook patrouilles uitgezonden te worden ten Westen van den spoorweg, terwijl de hoofdmacht der beschikbare cavalerie zich op het meer voor dat wapen geëigende terrein ten Oosten van den straatweg had moeten ophouden, om, voor overmacht geweken,'eene eventueele poging tot omtrekking van den linkervleu gel bijtijds te kunnen melden en c. q. tegen te gaan. Op dien lin kervleugel der stelling had het le eskadron meer steun hebben kunnen verleenen dan op den rechtervleugel, die voldoende door de genietroepen en een paar cavaleriepatrouilles beschermd zoude zijn geweest. De hulp toch van het halve peloton te voet aan de spoor baan en van den later gevolgden aanval op de linkerflank der vijan delijke voorste linie is vrij onbeduidend geweest. Omtrent de handelingen der cavalerie van de 2e brigade en de door deze verkregen uitkomsten wordt door den Brigadecommandant in zijn journaal aangeteekend, dat zij, evenmin als bij de manoeuvre op den 27en Augustus, aan billijke eischen en verwachtingen hebben voldaan. De aanzienlijke macht toch, waarover de commandant der cavalerie kon beschikken, bleef zoo goed als ongebruikt; nauwelijks op vijandelijke infanterie gestooten, stelt hij zijne vereenigde eskadrons achter een boschje gedekt op en blijven deze aanvankelijk bijna geheel werkelooslater diende het grootste gedeelte daarvan tot doel aan eene vijandelijke batterij. De berichten, omtrent den vijand aan den Brigadecomman dant toegezonden, waren, wel is waar, iets meer bepaald dan bij de vorige manoeuvre, maar zij waren door enkele patrouilles ingewonuen, terwijl de hoofdmacht der cavalerie daaraan geen deel had. Van krach tig optredeu tegenover de vijandelijke ruiterij was thans uog minder sprake dan op den vorigen dag; blijkbaar wist meu niet eens, waar de hoofdmacht van het vijaudelijke eskadron zich ophield, aangezien de flank van de voorhoede der hoofdcolonne, waarop het zich ver toonde, geheel ontbloot was geworden en de vereenigde eskadrons zich aan de andere zijde van den straatweg hadden opgesteld. Uit het rapport van den commandant der voorposten was geble ken, dat de vijandelijke voorpostenlinie zich van af wachthuis N°. 45 aan den spoorweg, over M. P. 24 aan den straatweg tot aan de vennen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 456