433 colonne later dan de voorhoede der rechtercolonne de Ek kers rijt zoude passeeren. Behalve het voordeel, dat de opmarsch langer voor den vijand verborgen zoude zijn gebleven, was het met die detachee- ring beoogde doel (zie blz. 424) evengoed, zoo niet beter, te bereiken, door het bataljon aan de voorhoede toe te voegen en den afstand tusschen de voorhoede en de hoofdcolonne te verminderen, hetgeen zonder bezwaar kon geschieden, daar reeds cavalerie vooruit was en de opmarsch aanvankelijk onder bescher ming der voorposten geschiedde, terwijl de latere omvatting van den vijandelijken rechtervleugel zoude zijn te verkrijgen door het voorwaarts verlengen van den linkervleugel. Ue daarvoor te be stemmen troepen hadden bijtijds in de aangewezen richting kunnen worden gedirigeerd en hun opmarsch, gedekt door de overige troepen, kunnen verrichten. De Brigadecommandant zoude alsdan tevens meer zijn troep in de hand hebben gehad, dan nu het geval is geweest, daar niet alleen de commandant van het 3e bataljon op eigen initiatief tot den aanval is overgegaan, maar ook de commandant der cavalerie in N. O. richting is afgemarcheerd, terwijl de hoofdcolonne zich tot het gevecht ontwikkelde. Hoezeer de in de dispositie aan den commandant van het 3e bataljon aangegeven marschvorm na het overschrijden van de Ek kers rijt moest dienen, om hem te doen zien, dat hij geenszins eene zelf standige opdracht had, is dit echter in strijd met het bepaalde bij 140 en 147 van het „Ontwerp-Yoorschrift op het tirailleeren", waarin aan de commandanten der onderdeelen, bij de uitvoering der hun opgedragen taak, de vrijheid in de keuze van opstelling en richting van beweging, zoomede in het bepalen van de formatie, wordt overgelaten. Na afloop der mauoeuvre werden opnieuw de voorposten betrokken voor de hoofdkautonnementen Best en Woensel. Door de voorposten der le brigade werden 5 veldwachten gegeven, terwijl de gedurende de manoeuvre ingenomen stelling, leunende aan de vennen, als lijn van weerstand bij een vijandelijken aanval werd aangegeven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 458