32 In het doorkruiste terrein waren in dit gedeelte van het jaar alle bamboebosschen en de meeste boomen bladerloos, hetgeen een goed overzicht bevorderde en troepenbewegingen, ook van Cavaleriezij het dan ook in verspreide orde vergemakkelijkte. De rivieren en be ken waren geheel of nagenoeg geheel droog; de voetpaden lieten slechts den marsch op één gelid toe. De Generaal Lockhart marcheerde den 21 en Februari met den staf en eene kleine colonne Infanterie, Bereden Infanterie en Cavalerie van Pyinmana in N.N.W. richting af en bereikte na 4 marschdagen Chaungmagyi 10, Taungmyo 16, Aingway 18 en Hlawbone 9 Engelsche mijlen laatstgenoemden post, welke sedert eene maand door Britsche troepen bezet was. Hier werd eene colonne Infanterie en Cavalerie van Yamithin aangetroffen. Den volgenden dag, 25 Februari, marcheerde de troep te 6 uur uit Hlawbone in Westelijke richting af in de volgende orde: Yoorhoede: 180 man Inlandsche Cavalerie (lc regiment Bombay Lancers) en 12 man Bereden Infanterie, onmiddellijk ge volgd door de Hoofdmacht: Staf, 100 man Britsche Infanterie, een officier van gezondheid. Achterhoede: 20 man Inlandsche Infanterie, waarbij de tandoes. De bagagetrein (olifanten, muildieren en ponies) marcheerde op het zelfde uur af, doch vormde eene afzonderlijke colonne, onder dekking van 100 man Inlandsche Infanterie Belooche'sOmtrent de plaats, waar de bende zich ophield, waren geen vertrouwbare berichten ver kregen; den 23en Februari had zij zich echter in Thecnoung (12 Engelsche mijlen van Hlawbone) vertoond. Op 2 mijlen van dat dorp gekomen, werd de Cavalerie met de Bereden Infanterie, waarbij ik mij aansloot, vooruitgezonden om Thechoung in galop te omsingelen, ten einde de bewoners te beletten, den afmarsch der colonne te ver raden deze onderneming gelukte volkomen, zonder dat eenige te genstand werd ondervonden. Na eene rust van 1^- uur vervolgde de Cavalerie met den staf en de Bereden Infanterie den marsch, ter wijl de Infanterie in eene afzonderlijke colonne volgde. Te 3 uur werd Pabankon (12 Engelsche mijlen van Thechoung) bereikt en omsin geld, het was grootendeels verlaten, terwijl een paar mannen in de

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 45