443 dron cavalerie, dat zich in de nabijheid op den linkervleugel der stelling bevond. Het bedekte voorwaarts gelegen terrein begunstigde zeer het innemen der stelling, welke wel zoo nabij de vijandelijke moest worden gekozen, omdat de heide aanvankelijk zeer vlak was, eerst meer nabij de positie des vijands heuvelachtig en golvend werd, en de batterij, op verderen afstand staande, de uitwerking der schoten niet zoude hebben kunnen waarnemen. Na zich met granaten te hebben ingeschoten, opende zij met granaat kartetsen het vuur op de vijandelijke batterij ten Z. W. van den Eindhoven sc li en dijk opgesteld en beschoot zij vervolgens ook de andere batterij, die zich op den vijandelijken linkervleugel bevond, om later het vuur op de vijandelijke infanterie over te brengen. Nu de opstelling des vijands aan het licht was gekomen, besloot de Brigadecommandant tot den aanval over te gaan en wel in front, met omvatting van den vijandelijken linkervleugel. In verband daarmede ontving het 2e bataljon den last zich rechts, het 1" bataljon zich links van het 3e (voorhoede-) bataljon te ont wikkelen, en de 4° batterij om naast de 3C in stelling te komen terwijl het 5® en 6® bataljon (gemarkeerd) voorloopig de reserve moest, en vormen en aan weerszijden van den Eindhovenschendijkde voorwaartsche beweging volgen. Omstreeks 9 uur opende de 4U batterij het granaatkartetsvuur op de vijandelijke artillerie en later op de infanterie, die goed gedekt stond. Ten 9 ure 5 min. v.m. bevond zich het 2e bataljon met 2 com pagniescolonnes in eerste en 2 in tweede linie, ten N. van den E i n d- hovenschen dijk, naast het 3e bataljon, dat tijdelijk halt had ge maakt en evenzoo ten 9 ure 10 min. v.m. het le bataljon ten Z. W. van dien dijk links van de artillerie, in de lijn van het 3e bataljon. Nadat de brigade zich geheel tot den aanval had ontwikkeld en deze door een krachtig artillerievuur was voorbereid, werd ruim 9 uur 15 min. v.m. het bevel tot avanceeren gegeven. Onder steeds heviger wordend salvovuur werd deze beweging uitgevoerd, toen ten 9 ure 25 min. v.m. het signaal tot het schorsen der manoeuvre werd vernomen. Middelerwijl was het 4e bataljon aanvankelijk in de richting van den Eindhovenschen dijk gemarcheerd en, toen het geschutvuur op den vijandelijken linkervleugel werd vernomen, in gevechtsformatie

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 468