445 delijke infanterie, die gedurende den terugtocht beproefde stand te houden. Yoordat de vijand evenwel geheel uit het heuvelachtige terrein, dat het meer opene N. W. deel der Oirschotsche heide van het bedekte terrein ten Z. O. van Oir schot scheidde, was ver dreven, eindigde de manoeuvre. De noodverbandplaats werd, omstreeks 8 uur 45 min. v.m., op gericht ten N. van den Eindhovenschen dijk achter het voor hoedebataljon en, gedurende den loop van het gevecht, 800 pas vooruitgebracht. De hoofdverbandplaats werd, toen de hoofdmacht zich had ontwikkeld, aan de Zuidzijde van den dijk opgesteld. Yan de noodverbandplaats werd hulp verleend aan een paar mili tairen, die ongesteld waren geworden, en aan een officier der cava lerie, die met zijn paard was gestort; laatstgenoemde werd in de ziekenkar naar Bokstel vervoerd. De bagagetrein, ten 7 ure 45 min. v.m. geformeerd aan den N. W. uitgang van Eindhoven, volgde de colonne op 2 KM. af stand hij maakte halt, toen deze zich tot het gevecht ontwikkelde en rukte tegen 10 uur 30 min. v.m. naar de kantonnementen in. Opmerkingen en Beschouwingen. Een blik op de kaart doet zien, dat de door le brigade uitgekozen stel ling gelegen was in zeer heuvelachtig terrein, dat alzoo op zich zelf uit muntend geschikt was tot het leveren van een verdedigend gevecht, maar tevens dat de vleugels der ingenomen stelling niet waren aangeleund en dat bij een eventueelen terugtocht eene open ruimte van 800 M. zoude moe ten worden doorloopen, alvorens het meer bedekte terrein was bereikt. Mijns inziens had dan ook de Brigadecommandant beter gedaan, met de aan de grens van het bedekte en open terrein uitgekozen opnamestelling als hoofdverdedigingsstelling te doen inrichten en, zooals 152 van het „Ontwerp-Voorschrift op het tirailleeren" aan geeft, in het voorgelegen terrein afdeelingen infanterie, ter sterkte van eene compagnie, stelling te doen nemen, om 's vijands opmarsch te bemoeilijken, hem tot ontwikkeling zijner troepen te noodzaken en, terwijl die vooruitgeschoven afdeeling op de vleugels terugtrok- Dl. I, 1888. 2'9

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 470