447 hier het geval was de voorhoede, behalve een voortroep, eeu rechter- en linkerzijtroep zal bestemmen, welke gedeelten elk met minstens 3 patrouilles, ter sterkte van 3 a 4 man het voorgelegen terrein moeten doorzoeken. Het voorschrift gaat derhalve van het beginsel uit, om met zeer kleine afdeelingen den vijand te doen verkennen en het overige gedeelte der beschikbare macht bijeen te houden, ten einde, waar het noodig is, met kracht te kunnen op treden. Dit nu is geheel uit het oog verloren, door aan het le peloton de verkenning van de Bestsche en aan het 2e peloton die der Oirschotsche heide op te dragen en later het 5e eskadron naar den rechtervleugel te zenden, terwijl het bovendien geheel in strijd is met het karakter van de cavalerie, om zich tot eene lijde lijke rol te bepalen, wanneer zij niet door overmacht daartoe wordt genoodzaakt. Gedurende bijna een half uur stond, bij den aan vang der manoeuvre, eene sterkere afdeeling cavalerie der 2°biigade op 200 M. tegenover die der le brigade, slechts door eemge heuvel ruggen van elkander gescheiden, zonder dat door de eerstgenoemde iets" werd verricht, om de tegenpartij hare meerderheid te doen ge voelen of tot beter inzicht in de vijandelijke stelling te geraken. Een zoodanig optreden der cavalerie kan niet anders dan als zeer oncavaleristisch worden bestempeld. Na afloop der manoeuvre marcheerden de beide brigades naar hare nieuwe kantonnementen en werden door haar de voorposten uitgezet tot dekking der hoofdkantonnementen Moergestel en Oir schot. De dislocatie der troepen was gebaseerd op de veronderstelling, dat de le brigade door de 2e was teruggeworpen en dat zij in den na middag van den 29en Augustus Moergestel had bereikt. Ten gevolge van de weinige beschikbare gelegenheid tot inkwartiering dei- troepen, moesten deze voor het grootste gedeelte onder dak gebiacht worden in Oi ster wijk en de omliggende gemeenten Ha ar en, Udenhout en Bei'kei. Hetzelfde bezwaar deed zich gelden voor de 2e brigade, waarvan de troepen, behalve in Oir schot, in Bokstel, Best, Oostel Beers en Diessen gelegd moesten worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 472