453 uit, dikwerf ijdel te wezen, maar bovendien stelt de tactiek zulke hooge en lastige eischen aan techniek, dat slechts weinige der nieuw uitgedachte types daaraan eenigszins kunnen voldoen. De electrische schok, die tot besluiten dwong, ging in het begin des vorigen jaars van Duitschland uit, dat plotseling met een (al was het dan ook zeer middelmatig) repeteergeweer te voorschijn kwam; dit bracht zoo zeide een Duitsch geschrift te Parijs, waar de gemoederen eenigszins oorlogszuchtig gestemd schenen te zijn, eene uitwerking teweeg, veel gelijkende op die van een kouden waterstraal. Zeer zeker zal ook het bericht van de bewapening der Fransche infanterie met een repeteergeweer van zeer klein kaliber eene niet minder onaangename gewaarwording te Berlijn hebben verwekt. Denemarken, Oostenrijk, Italië en Nederland volgden Duitschlands voorbeeldin andere staten houdt men zich druk bezig met proeven en het is buiten twijfel, dat de Europeesche vrede waarmede wel licht ook de onze voor een groot deel beheerscht wordt door het geweervraagstukdaarom kan het nuttig zijn, in dit tijdschrift we derom de aandacht te vestigen op de quaestie van den dag, namelijk die van het kleinste kaliber. Aanleiding daartoe vond ik in het werk „Das kleinste Kaliber oder das zuküuftige Infanterie- „gewehr von Professor P. W. Hebler, diplom. Maschinen-Inge- „nieur und gew. Artillerie-Officier," een werk, dat niet splinternieuw is, maar toch veel bevat wat nog niet vermeld was. Het zij mij veroorloofd, eerst een beknopt overzicht te geven van de voornaamste beweegredenen, die tot het zoeken naar het kleinste kaliber hebben aanleiding gegeven. Worden uit getrokken vuurwapenen van verschillend kaliber projec tielen geschoten, wier voorvlakken gelijkvormig zijn en geschiedt zulks op hetzelfde oogenblik, op dezelfde plaats, met gelijke elevatie en de zelfde buskruitsoort, in het algemeen onder gelijke dan wel even redige omstandigheden, dan zullen die projectielen gelijk en gelijk vormige gemiddelde banen beschrijven, indien ook de metaalbelastingen (M) en de ladingsquotiënten (L) dezelfde zijn. De uitdrukking „gelijke dan wel evenredige omstandigheden" doelt op alle oorzaken, die kleine verschillen in aanvangssnelheid en sprei-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 478