454 ding kuuneu teweegbrengen, zooals metaalsoort van loop en kogel, vorm en oppervlak van het geleidingsgedeelte des laatsten, helling, breedte, diepte, vorm en aantal der trekken, zijdelingsche winddruk, derivatie in verband met de rotatie en de ligging van het zwaartepunt des projectiels, afwijkingen, enz. Maar, hoewel het verkeerd zou wezen hunne waarde te onderschatten, mag men toch zeggen, dat al deze factoren van geringe beteekenis zijn in vergelijking met de beide, reeds genoemde hoofdzaken L en Mwant van L ladingssewicht is na- tuurlijk de aanvankelijke snelheid afhankelijk, terwijl het projectiel te min der van zijne snelheid verliezen zal, naarmate M projectielgewicht grooter isimmers door vermeerdering van M zal de op een bepaald ge deelte der dwarsdoorsnede werkende luchttegenstand tegen een grooter aantal voortvliedende projectielmoleculen te strijden hebben. En, wat de beteekenis van den vertragenden invloed des luchttegenstands be treft, deze kan het best uit cijfers spreken; daarom zij hier vermeld, dat de Nederlandsche geweerkogel, die thans eene maximum dracht van 3000 (1) M. heeft, daarentegen eene schootsverheid van 20638 M. zou behalen, indien hij kon geschoten worden door eene ruimte zonder lucht. Had men met inachtneming van bovengenoemden, onder den naam van kaliberwet bekenden regel destijds de dwarsdoorsneden van ziel, kogel en lading van ons infanteriegeweer slechts half zoo groot genomen als nu het geval is, zonder evenwel de lengteafme tingen der patroon te veranderen dus zonder wijziging van L en M dan zou ons kaliber thans ruim 7.8 ml. bedragen, de patroon maar half zoo zwaar zijn, de mede te voeren munitievoorraad dub bel zoo groot en door den minderen gasdruk niet alleen het weer standsvermogen van loop en sluittoestel en bijgevolg het wapenge wicht kleiner maar ook de terugstoot geringer kunnen wezende gemiddelde baan zou intusschen dezelfde zijn gebleven, maar de afwijkingen door zijdelingschen winddruk grooter en de veroorzaakte wond van minder beteekenis. Wat die afwijkingen aangaat, verwijs ik naar staat C hierachter, omtrent de wond merk ik op, dat het door den kogel gevormd gat nauwer en, wegens des kogels geringer projectielgewicht oppervlak der dwarsdoorsnede (1) Zie Hanckar. Vermogen en gebruik der hedendaagsche handvuurwapenen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 479