455 oppervlak, de hydraulische werking in de vochten des lichaams minder, dus velerlei kwetsuren spoediger genezen zouden kunnen zijn (1); dit laatste moge uit een humaniteitsoogpunt beschouwd een voordee wezen, in een langdurigen oorlog tegen een Inlandschen vijand ,s het zeker een nadeel. Ook moet het dunne projectiel - opdat het zich steeds met de punt naar voren bewege en zijne lengteas de noodige stabiliteit hebbe - zóóveel sneller om zijne as wentelen, dat daartoe eene sterkere trekhelling noodig is, waardoor meerdere wrijving m den loop, sterke loodafzetting en misvorming ontstaan, ja zelts de noodzakelijkheid geboren kan worden om een meer weerstandbiedend projectielmetaal te gebruiken. Het grooter worden van L en M gaat gepaard met uitbreiding der maximumschootsverheid, diepere indringing in het doel, vermin dering in vluchttijd, tot het bereiken van een bepaald punt benoodigd, dus minder langdurigen invloed van de zwaartekracht en van de atmosfeer bijgevolg minder benedenwaartsche ook minder zijivaart- sche) kromming van de baan, dus langere bestreken ruimten, diepere en minder veilige, onveilige strookem minder afwijkingen, kleinere vizier- hoeken, lager vizier, minder schadelijke gevolgen van beganenchtfouten, betere kans om bij misschatting van den afstand toch het doel te treffen. Deze overwegingen verklaren duidelijk de steeds merkbare zucht tot opvoering van L en M liet men echter het kaliber onveranderd, dan zou daaruit geboren worden een zwaarder projectiel en eene grootere lading, dus veel sterkeren gasdruk en meer weerstands vermogen van loop en sluittoestel, waaruit vermeerdering vrn wapen gewicht en van terugstootsnelheid voortvloeien kan; ten opzichte van het wapengewicht is men intusschen gebonden aan grenzen, die door de lichaamskracht van den man bepaald worden en dus met bij alle natiën dezelfde zijn en, als de terugstootsnelheid te groot is, dan ont staat er gevaar of wordt het aanhoudend vuren bezwaarlijk en pijnlijk, hetgeen de juistheid van het schot en de vuursnelheid bena deelt; men stuit dus bij het opvoeren van L en M door vermeerdering van ladings- en kogelgewicht ten slotte op maxima, die met straffeloos overschreden kunnen worden. (1) Zie Ind. Mil. Tijdschrift 1885. De uitwerking der moderne geweerprojectielen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 480