461 in de korrels van dit buskruit vele microscopische kanaaltjes, die vooral bij gering S. Gr. zeer talrijk waren. De inwendige loopsruimte van ons geweer, meer dan tweemaal grooter zijnde dan die van H.'s wapen, zoo zal, zelfs bij gelijke lading, de gasspanning in het laatste veel hooger wezen en die hooge spanning uitgeoefend worden op een ongeveer anderhalf maal kleiner zieloppervlakdit is de hoofdoorzaak der grootere metaaldikte van H.'s loop. Yan het verbrandingsproces geeft H. de volgende voorstelling. De slagsasvuurstraal ontsteekt eerst het grootste en wel het achterste deel der lading, waardoor terstond eene hoeveelheid gas gevormd wordt, welke het voorste deel tegen den kogel drukt en samenperst tot een cylinder, die, het projectiel in zijne beweging volgende, gaan deweg verbrandt; op deze wijze kan het gebeuren en dit heeft men ook wel bij de tegenwoordig gebruikelijke geweren opgemerkt dat de kogel den loop verlaat, alvorens de cylinder geheel verbrand is, zoodat dan enkele korrels onverbrand naar buiten geslingerd worden. Eene aanvangssnelheid van 600 M. verlangende, besloot hij het gewicht der lading op 5.4 Gr. te brengen en, ten einde de patroon lengte zoowel als de hulswijdte binnen bepaalde grenzen te houden, het buskruit samen te persen tot eene compacte massa. Dit kan geschieden vóór het inbrengen in de huls, dan wel daarna; in beide gevallen zal men het, tot hermetische omklemming des kogels be stemde, vooreind der huls, eerst nadat deze van de gecomprimeerde lading is voorzien, mogen vernauwen, zoodat het niet mogelijk zal zijn haar meermalen te gebruiken. Het was voornamelijk deze overweging, die H. op het denkbeeld bracht, eene tweedeelige huls te construeeren. Het kegelvormige, losse achtereind moet door ma- chinalen druk in de, inwendig eveneens kegelvormige, eigenlijke huls geschoven worden, totdat de randen, die men aan de achtereinden van beide deelen opmerkt, tegen elkaar sluiten. Het inschuiven geschiedt, nadat de lading in de eigenlijke huls zóódanig samenge perst is, dat in het midden een kegelvormig kanaal en van achteren de noodige ruimte tot opname van het losse achterlid openblijft; het ontstekingsmiddel ligt in het midden van den bodem. Wat de afmetingen betrof, bereikte H. op deze wijze zijn doel, Dl. I, 1888 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 486