462 maar in een ander opzicht ondervond hij eene ernstige teleurstelling. Het samenpersen toch wettigde het vermoeden, dat de in het kanaal voortschietende slagsasvuurstraal aanvankelijk een zeer klein op pervlak treffen en, door het gaandeweg toenemen van het verbran- dingsvlak, eene progressieve gasvorming in het leven geroepen wor den zou. De practijk vertoonde echter gansch andere resultaten; de maximum gasdruk bleek ontzettend hoog te zijn. Dit ver schijnsel, zegt H., moet geweten worden aan de omstandigheid, dat de ruimten tusschen de korrels, hoewel gereduceerd, toch en vooral in het voorste deel der lading zijn blijven bestaanook behoeft de zich vrij door het kegelvormig kanaal bewegende vuurstraal slechts 4 mM, zijwaarts in te slaan om de buitenste korrels te ontsteken, terwijl hij bij de gewone lading daartoe 40 mM. diep zou moeten indringenin plaats van klein is het ontbrandingsvlak dus zeer groot; de korrels worden uiteengeslagen, vullen het kanaal, ver branden snel en de gasdruk stijgt eensklaps tot 3525 atmosferen (volgens berekening); bij de lading van 4.8 G. was hij slechts 2500 atmosferen, hetgeen intusschen al zeer veel is, als men nagaat, dat tot nog toe 1600 als maximum werd beschouwd. Zulk een hevige druk kan eene zóó sterke uitzetting der kamer ten gevolge hebben, dat de huls die tegelijkertijd tegen den kamerwand wordt gedrukt, maar minder elasticiteit bezit de grens barer veerkracht overschrijdt en dus het vermogen verliest om hare oorspronkelijke afmetingen te hernemen de na het schot inkrimpende kamer zal de huls dan zóó sterk klemmen, dat het niet mogelijk is, haar zonder buitengewone inspanning en hulpmiddelen te verwijderen. En dat ook loop en sluittoestel daartegen niet bestand zijn, kan uit het volgende blijken (1) „Yan een Hebler karabijn van 7.5 mM. kaliber sprong de loop „na het 7e schot op geweldige wijze. „Yan een H. geweer met Remiugtou-sluitiiig werd de as zoo „verbogen, dat het mechanisme niet meer werkte." Het mocht den ijverigen professor niet gelukken het vraagstuk der gecomprimeerde lading op te lossen, maar hij had de vaste over tuiging, dat weldra het middel gevonden zou zijn om den graad (1) Yer. t. b. van krijgswetenschap; 1886 87, IIe verslag.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 487