- 463 van samenpersing zóódanig te regelen, dat de ruimten tusschen de korrels geheel of zoo goed als geheel verdwijnen en dus alleen de microscopische kanaaltjes overblijvenvoorts wijst hij op de nood zakelijkheid om in dat geval snelverbrandend buskruit te gebruiken. Weldra bleek het, dat hij zich niet bedrogen had, want kort voordat hij zijn werk het licht deed zien, kwam van de buskruitfabriek Cramer und Buchholz te Rönsahl het heuglijk bericht, dat aldaar zoomede te Keulen goed geslaagde proeven genomen waren met samengeperste ladingen van 5.4 G. (1.41 volstrekte dichtheid), waar door het projectiel eene aanvangssnelheid van 607 M behaalde. Ook kwam H. ten laatste tot het besluit voortaan in- en uit wendig vernikkelde, stalen hulzen te gebruiken, omdat zij boven de messingen zulke groote voordeelen bezitten. Het bezwaar van klem ming bij sterke uitzetting der kamer komt bij hen niet voor, omdat zij even elastisch zijn als het loopmetaal; nimmer vertoonen zij blijvende vormverandering, hetgeen bij messingen altijd in geringe mate het geval is; zij scheuren niet, wegen 0.9 G. minder, kunnen meer gebruikt worden en zijn even duurzaam. Het laat zich begrijpen, dat een looden kogel, die met groote snelheid geperst wordt door een loop, waarin trekken aanwezig zijn van slechts 12 cM. spoed, door de krachtige wrijving vele van zijne buitenste metaaldeeltjes verliezen moet, waardoor spoedig eene zeer sterke loodafzetting waarneembaar zal zijn. Door deze omstaudigheid zag H. zich dan ook gedwongen, naar een materiaal van meer weerstandsvermogen om te zien en zoo kwam hij, na talrijke proeven met verschillende metaalsoorten, ten slotte tot het gebruik van een hardlooden kogel, met uitzondering van het achtervlak geheel gewikkeld in een vernikkeldenstalen mantel die van voren wat dikker, maar van achteren ongeveer zoo dun als het zoogenaamde mailpapier en daardoor uitermate buigbaar is, zoodat hij zich gemakkelijk plooit naar de vormverandering, die het lood tengevolge van de insnijding der velden ondergaat; de mantel is zóó innig met de kern verbonden, dat beide deelen niet gescheiden kunnen worden. Yan te voren had H. ook koper en messing als omhulzel gebezigd,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 488