465 Het gemis der groeven is voordeelig voor de metaalbelasting, maar de afplatting schijnt vreemd, want, zoo inen de practisch onbruikbare ovoide buiten beschouwing laat, is de ogiefvormige punt immers de beste? Proeven hebben mij geleerd, zegt H., dat geen vermeerdering van luchttegenstand te constateeren valt, zoolang de afplatting niet veel grooter is dan de halve dwarsdoorsnede des kogelsdit moge vreemd schijnen, maar als men bedenkt, dat zich bij de beweging een ge comprimeerde luchtkegel op de afplatting vormt en dus de luchtdeeltjes evengoed afvoeren, alsof die kegel een deel des projectiels ware, dan begrijpt men waarom de luchttegenstand (binnen de opgegeven grenzen) geheel onafhankelijk is van de gedaante van het voorste deel der kogel- punt. Ook bij het indringen in het doel bleek de afplatting zonder invloedzij levert intusschen het voordeel op, dat, bij gelijke metaal belasting, de lengteas korter kan zijn en dus minder kleinen spoed vereischt voor hare stabiliteit. Reeds werd gezegd, dat H.'s kogel uitwendig is gevet. Onze patroon behoort, zooals men weet, tot het stelsel der inwendige vetting. De vetprop is het. groeven vet behulpzaam bij het vloeibaar houden van het kruitslijm. Ware dit echter hare eenige functie, dan zou zij wellicht ontbeerd kunnen worden, waardoor een deel der inwendige hulsruimte beschikbaar zou komen voor vermeerdering der buskruit- lading; maar, dewijl zij ook dient om te beletten, dat het buskruit- gas door de openingen tusschen loop en kogel naar voren ontsnappe, is ze bepaald onmisbaar. Reeds in 1884 (1) wees de le luitenant der Nederlandsche Infanterie Brender a Braudis (thans kapitein bij de Normaal Schietschool te 's Gravenhage) op het gevaar van voorwaartsche gasontsnapping bij de Nederlandsche patroon N°. 2, die geen vetprop heeft. De verklaring, welke hij daarvoor gaf, zij hier in het kort vermeld. Na het verlaten der hals moet de kogel een kleinen weg afleggen, vóórdat hij in de trekken is gedrevenhet buskruitgas zal van dit oogenblik gebruik maken om, toegevende aan zijne neiging tot sneller voortvlieden dan het projectiel, naar voren te ontwijken; dit laatste moet geschieden door de speelruimtedie zich voornamelijk om de (1) Mil. Spectator 1884.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 490