471 dan zou het niet alleen wenschelijk maar zelfs een gebiedende eisch zijn, ten spoedigste aan den arbeid te tijgen om ook de Indische infanterie van een zoodanig wapen te voorzien. Overbodig is het, de reeds hiervoren aangetoonde belangrijke voordeelen nog eens op te sommen, maar het kan zijn nut hebben te letten op de omstandigheid, dat de Inlandsche vijand, die zich zoo meesterlijk weet te verschuilen, dan geen volledige dekking meer vinden zou achter vele der boomen, galangans enz., die hem thans voor de uitwerking van ons schot vrijwaren, want Heblers kogel slaat op 100, 200, 300, 400, 500, 600 M. enz. resp. door 92, 77, 67, 59, 52 en 47 cM. dennenhout. Zeer zeker zou het, bij eene eventueele beproeving van Heblers geweer of van een ander van gelijk kaliber, overweging verdienen eens te onderzoeken in hoeverre de kartetspatroon geschikt is, om uit dat vuurwapen geschoten te worden. Reeds geruimen tijd geleden ontwierp Von Plönnies eene derge lijke patroon voor den Oostenrijkschen getrokken tromplader van 13.9 mM. (model 1855). Het projectiel bestond uit vier gelijke deelen, elk 11 mM. lang; door den gasdruk onderging het geheel eene compressie in de richting der lengte, waarbij elk deel met zijne zeer stompe punt in de kegelvormige uitholling des achtervlaks van het voorgaande gedrongen werd; de in de drie voorste uithollingen aan wezige lucht onderging eene samenpersing, maar belette de aaneen- hechting der deelen: na het verlaten van de monding sloegen, voor namelijk door de rotatie, de deelen vaneen en kwamen zij achter eenvolgens op verschillende punten van het doel aan. In 1883 zijn te Versailles proeven genomen met eene kartetspatroon, bevattende drie kogels, die in gedaante en gewicht verschilden, zoodat de ver tragende invloed van den luchttegenstand zich bij het eene projectiel sterker deed gevoelen dan bij het andere; op 200 M. afstand werd geschoten op eene schijf van 1 M. hoogte en 0 66 M. breedte; met zes patronen (dus 18 kogels) verkreeg men 18 treffers. Aangezien deze patroon alleen op de kleine afstanden bruikbaar is, blijft dus het schieten met den gewonen kogel regel. In Spanje het land der guerilla - werd reeds vier jaren geleden kartetsmunitie aangenomen en blijkens een bericht in de Alg. Mil. Zeitung des vorigen jaars is

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 496