475 infanterieofficier niet zoo vaak meer voor een alweter wordt aan gezien, zal art. 125, hoop ik, voorkomen. Wat dat eerste gedeelte Uwer „Eenige opmerkingen enz." betreft, verklaar ik U ronduit, dat gij daarmee mijn hart gestolen hebt. Ik had 't nauwelijks gelezen, of onmiddellijk kwamen mij de paar reizen te binnen die ik 't zij als geleider, 't zij als commandant van een transport militairen aan boord heb gemaakt. Voor zoover ik over het door U aangehaalde kan oordeelen, ben ik 't volkomen met U eens. Ik zou dus kort kunnen zijn en on middellijk uitroepen, „ja, waarachtig! zoo worden onze mindere mili tairen over zee vervoerd" en dan schaam ik me voor mezelven dat ik U niet voor ben geweest met zoo'n toestand eens bloot te leggen. 't Is vreemd of liever misschien natuurlijk, dat weet ik niet, maar zoo'n reis met mindere militairen en vooral Inlandsche geeft me altijd 't idee, alsof men er op uit is zich gedurende den overtocht zoo weinig mogelijk van hei lot van die lieden aan te trekken. Vooral de houding van de equipage van zoo'n stoomboot tegenover den In- landschen militair is vaak bespottelijk, neen, laat ik liever zeggen treurig. Ik ben nu wel geen bijzonder vereerder van de Javaansche soldaten, zooals wij ze hebben, doch eerstens beschouw ik ze toch als menschen aan boord hebben ze vaak slechter onderkomen dan de kippen en ten tweede vind ik dat ze als deelen van dat groote wapen, waarmee Neerlands roem en grootheid toch maar gehand haafd moet worden, wel wat meerdere aanspraak op behoorlijke voe ding en logies aan boord mogen hebben. Ik wil hier niet veel meer bijvoegen. Mijn hoofddoel was U te doen blijken dat Uw opstel niet zonder uitwerking is gebleven. Genoeg zij 'tU mede te deeien dat ik, zooals boven gezegd, een stemmig met U over dit onderwerp denk. Doch iets moet ik nog vragen. Waarom het vervoer onzer militairen uitsluitend met de Ned.-Ind. St. Mij. plaats heeft enkele uitzonderingen daargelaten en waar om niet met uitsluitend daarvoor vervaardigde transportschepen Is 't aantal te vervoeren militairen te gering, om daarvoor transport schepen aan te schaffen? Zoo ja, dan zouden m. i. aan het vervoer

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 500