482 batterijcommandaut zelf als zoodanig optreedt, dient natuurlijk eenigs- zins anders te worden gehandeld; van het geven van een opdracht aan den leider van het vuur kan nu moeilijk sprake zijn, en zal het beter zijn onderstellingen uit te werken, welke voorat' door den bat terijcommandant met officieren en kader zijn besproken. Als voorbeeld, waarop tal van variaties zijn te maken, diene de volgende onderstelling Een batterij berg artillerie heeft volgens ver- „gelijking met de kaart op 1400 M. afstand stelling genomen van de 22 M. lange brug over de kalde nabij dessamet y,het doel het doordringen van den vijand daarover te beletten Neemt men nu aan dat de vijandelijke colonne b. v. één ba taljon sterk isdat men met vuren wacht tot de hoofdmacht, sterk 3 compagnieën, den overgang begint en deze, met verdubbelde rotten marcheerende, na 't vallen van 't eerste schot in den looppas wordt volbracht, dan is daaruit af te leiden hoelang het doel onder vuur blijft. Men zette dus infanterie in bedoelde formatie ter lengte van 22 M. uit en geve daarop vuur gedurende 't gevonden aantal seconden. Met dergelijke onderstellingen zal men zich een getrouwer beeld van de werkelijkheid scheppen, dan door, zooals ik zag doen, op 1200 M. afstand gedurende een tiental minuten te vuren op een compagnie infanterie in open colonne met sectiën opgesteld, waarbij, zooals te verwachten was, het schitterende succes werd ver kregen dat alle officieren en manschappen op één na een of meer treffers hadden bekomen. Bij de door mij aangegeven onderstelling treden bovendien nog tal van overwegingen op den voorgrond. Zal men, zoodra de brug door de aan 't hoofd van de hoofdmacht marcheerende manschappen is gevuld, een salvo op den volgens de kaart gemeten afstand afgeven, of wel is het beter stuk na stuk af te vuren en zich daardoor de mogelijkheid voor te behouden, na 't eerste schot nog een kleine correctie te kunnen toepassen Is het wellicht beter 't vuur niet te openen, alvorens de tweede compagnie van de hoofdmacht de brug betreedt? Ziedaar reeds een paar vragen waarop nog menig verschillend antwoord zal gegeven worden, en waarvan het bespreken wel de moeite waard is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 507