483 Bij een paai' oefeningen stelden de schijven vooreen compagnie infanterie, opgelost in tirailleurlinie, soutien en hoofdtroep. Wat betreft de afstanden tussehen de verschillende liniën, zoomede tus- schen de groepen was geheel voorschriftmatig te werk gegaaneen tweetal groepen was daarbij liggende op het geheel vlakke terrein voorgesteld; voor de beide andere daarentegen was een lichte dekking opgeworpen. Waren de witte schijven oorzaak dat de samenstellende deelen vau dit ongeveer 200 M. diepe doel tot den middelbaren afstand duidelijk waren te onderkennen, het stilstaan er van maakte den toestand onnatuurlijker en deed ten zeerste uitkomen hoe gewenscht het is, dat onze schietterreinen van beweegbare doelen worden voorzien. 'tValt evenwel niet te ontkennen dat de werkelijkheid beter weer te geven ware geweest. Op het oorlogsveld toch zou het doel voor een groot gedeelte door rook zijn omgeven; welnu, waarom dat niet nagebootst? Hier en daar in de tirailleurlinie wat licht brandende, flink rook- gevende stoffen op te hoopen, en deze in tijds aan te steken, had weinig moeite veroorzaakt en zeker ten gevolge gehad dat de moeilijk heden, welke in de werkelijkheid aan 't schatten van den afstand en 't waarnemen van de schoten zijn verbonden, beter waren weergegeven. Telkens wanneer in batterij staande artillerie werd voorgesteld, had hetzelfde kunnen geschieden. Het vuren met de batterij en met de sectie. Leert de Indische krijgsgeschiedenis dat het optreden van een sectie artillerie regel en van een batterij uitzondering is, dan dient de batterijeommandant zich ook ten taak te stellen zijn sectiecommandanten zóó te oefenen en te leiden dat zij volkomen in staat zijn, als com mandant van een zelfstandige sectie op te treden. Hoe de practische oefeningen hem daarbij van 't grootste nut kunnen zijn, en geheel dienen tot aanvulling van het manoeuvreer- terreiu (dit terrein s. v. p. niet te verwarren met het exercitie terrein) is duidelijk. Ik had dan ook verwacht het vuren inet de sectie zeer op den voorgrond te zien treden doch ziet: van de zestien vuuroefeningen hadden er elf met de batterij en dan nog steeds

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 508