484 onder persoonlijke leiding van den batterijcommandant plaats, terwijl elk van de vijf aanwezige luitenants slechts eens met een sectie vuurde. Men meene toch vooral niet dat het gelijkstaat als sectiecom mandant in de batterij, of als commandant van een zelfstandige sectie op te treden Heeft men in 't eerste geval, strikt genomen, voor niets anders als voor een juiste bediening van zijn beide stukken te zorgen, in het laatste geval treedt men feitelijk ook als batterijcommandant op, en krijgt dan dubbel werk tengevolge van de leiding van het vuur; mag de batterijcommandant toch het laden en richten van de kanotis, zoo ook de tijdige munitieaanvulling uit de tweede linie, aan zijn ondergeschikte officieren overlaten, men zal mij wel willen toe geven dat de commandant van de zelfstandige sectie dit niet mag doen ten opzichte van zijn onderofficieren. Meer te vuren met de sectie en minder met de batterij acht ik dan ook zeer gewenscht. Hierboven werd reeds gezegd dat de batterijcommaudant de leiding van het vuur aan zich hield, telkenmale als met de batterij werd gevuurd. Ik voeg daar onmiddellijk aan toe: „tot mijn groote ver wondering,aangezien ik bepaald had verwacht dat althans de oudere luitenants een enkele maal als batterijcommandant zouden invallen. Het bevel te voeren over een grooteren troep dan gewoonlijk het geval is, brengt steeds zijn eigenaardige moeilijkheden met zich en moet door oefening worden aangeleerdvoor den aanstaanden batterij commandant is het daarom niet voldoende dat hij nu en dan op het exercitieterrein en op het manoeuvreerterrein als zoodanig optreedt, doch dit moet evenzeer op het schietterrein plaats vinden. Deze aangelegenheid tijdens mijn verblijf te Batoe Djadjar bespre kende, en vragende of daarover ook iets was voorgeschreven, deelde de batterijcommandant mij mede dat een eenige jaren te voren ge geven en nog steeds van kracht zijude aanschrijving van den com mandant der veld- en bergbatterijen bepaalde, dat de luitenants een eukele maal met de sectie moesten vuren, aangezien het zoo dikwijls voorkwam dat deze zelfstandig optrad. Dit laatste nu is zeker het geval! Doch is het dan ook niet ge wenscht dat do sectiecommandant dikwijls met zijn sectie en om de

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 509