488 wetenschap: „De meeste handvuurwapenen hebben behalve het ver plaatsbare nog een vast vizier, het standvizier Wil dus het standvizier aan deze eischen voldoen, dan moet het zoodanige baan en spreidingskegel opleveren, dat de soldaat, wanneer hij aan zich zeiven overgelaten is, bij gebruik van dat vizier volkomen trefkans heeft op een doel van mansbreedte, onverschillig iu welke houding zich dat doel bevindt. B. v. een schildwacht mag binnen de dracat van het standvizer vuren op een vijand, die kruipt, ge bukt of rechtop loopt dan wel in liggende, zittende, knielende of staande houding wil schieten. Indien de heer v. W. zich de moeite gegeven hadde van de vlucht- hoogten der gemiddelde baan van 250 M. (klep op 't voetstuk) na te gaan, dan zou hij gezien hebben, dat op 50 M. van den schutter deze baan zich reeds 0.43 M. boven de vizierlijn verheft, zoodat bij de voorgeschreven richting op den voet van het doel, op dien afstand zeker 70°/o schoten zullen missen op een vijand, die in liggende houding is of kruipt (hoogte 0.40 M.). Legt de schutter hooger aan b. v. op het midden van het zichtbare gedeelte van het doel en dit zal in de werkelijkheid dikwerf geschiedendan treft reeds op 50 M. geen enkel schot. liet vizier klep op H voetstukis dus als normaal vizier voor den op zich zelf staanden man ten eenenmale ongeschikt. Zulks heeft men o. a. bij het Duitsche leger zeer goed ingezien. Bij het Mauser-geweer, model 1871, was een standvizier voor 270 M. aange nomen; bij de invoering van het repeteergeweer, model 1884, is het standvizier tot 200 M. teruggebracht. Bij het Fransche geweer, model 1874, het Belgische, het Zweedsche Jarmann-repeteergeweer, het Italiaansche geweer, enz. is het stand vizier insgelijks voor 200 M. ingericht. In Nederland is in 1879 het vizier, dat te voren overeenkomstig het onze was, door een nieuw vervangen, waarbij de vizierkeep tus- schen de vleugels is vervallen. Wordt de klep geheel op het voet stuk neergelaten, dan heeft men een vizierschot op 100 M. Om de klep is eene schuif aangebracht, die vooruit gedrukt, de klep voor 250 M. stelt. Dien stand noemt men daar het standvizier, hetgeen volgens de definitie van Hojel onjuist is. Het schietvoorschrift be-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 513