516 De post te Toengkoep werd den 2lcn opgeheven zonder dat daar bij verlies werd geleden maar het openkappen van het terrein langs het westelijk deel der nieuwe stelling (in de VI Moekim) werd zooveel mogeljjk door den vijand belemmerd. Tot bescherming dei werkzaamheden werd dagelijks een bataljon infanterie uit Kota Ra dja gezonden; den 25en Februari werden daar de 1° luitenant der infanterie J. C. C. N ij land en 4 minderen, op den volgenden dag de luitenant-kolonel R. F. P. van den Abeel en en 1 minder militair gewond Op den 28™ Februari had de ontruiming plaats van onze posten teSenelop, Montassik, A n ak G al o eën g en B oek 1 oe, ten koste van 5 gewonden. Op 'denzelfden dag werd ook Pak an Ba- dak opgeheven, waarbij een minder militair sneuvelde en een ge wond werd. Aldus was, den 1™ Maart, de concentratie geheel volbracht, of schoon er in de nieuwe stelling, vooral voor den aanleg van wegen, en daarbuiten, voor het openkappen van het terrein, nog vrij wat te doen overbleef. Buiten de linie bleef alleen JLjot Goë nog voor- loopig bestaan, ter bescherming der werkzaamheden aan het openkap pen van de vrije strook voor het Zuiderfront der nieuwe linie. Na de opheffing van zoovele posten waren natuurlijk minder bezet tingstroepen uoodig, vooral nu men zich, in de nieuwe linie, zooveel mogelijk tot eeue zuiver verdedigende houding wenschte te bepalen. Het was derhalve mogelijk, de te Atjeh aanwezige krijgsmacht niet onbelangrijk te verminderen; den 24™ Februari vertrok het 10e, den 1™ Maart het lle bataljon infanterie naar Java. Indien men zich had voorgesteld, achter de geconcentreerde linie veilig te zijn tegen de pogingen der oorlogspartjj om ons waar mogelijk afbreuk te doen, al spoedig' bleek het, dat de hoofden dier partij, aangemoedigd door het tot dusver feitelijk behaald succes de „concentratie" kon in hunne oogon toch niet anders zijn dan een terugtocht, waartoe zij ons door hunne aanvallen hadden gedwongen geene pogiugen onbeproefd lieten om, nu zij ons buiten de linie niet meer konden benadeelen, zulks binnen de linie te doen en de hier wonende bevolking tot vijandelijkheden op te wekken ofte dwingen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 541