534 Of moet men het toeschrijven aan de humane uiting van eene zachtaardige gemoedelijkheid Of aan den invloed van een vormelijken geest, die liever verzoekt of uitnoodigt dan kortaf beveelt? Hoe het ook zij, het komt ons aanbevelenswaardig voor, om eens voorgoed den vorm van het stellige bevel steeds te vorderen op straffe van hem, die zich daar niet aan houdt, te beoordeelen naar den eerstgenoemden, strengen maatstaf. Die dit voor oogen heeft, zal zich wel wachten in de fout te vervallen van het geven van dubbelzinnige orders. 5°. De hulpmiddelen, bij de exercitiën voorgeschreven zooals b. v. het aangeven van de directie bij een marscb, liefst door het aan wijzen van een directie-punt, (1) het aangeven van het doel bij het vuren, het schatten van den afstand en het aangeven van het vizier, het verzamelen in alle richtingen, worden bij oefeningen op het ter rein en bij manoeuvres meestal achterwege gelaten. Het aangeven van een punt van directie is onder alle omstandig heden voor de tactische bewegingen van elk troepengedeelte van het hoogste gewicht, bij korte afstanden scherp aangewezen, bij grootere afstanden meer in algemeenen zin aangeduid. Wordt deze aanwij zing dikwijls verzuimd, dan is dit slechts te verklaren uit eene ge makzucht, die tegen de moeite opziet om een geschikt voorwerp op te zoeken en, wat nog niet altijd even gemakkelijk is, dit voorwerp ondubbelzinnig uit te duiden. Een belangrijk aandeel in de uitkomsten van het vuur, waarvan bij het moderne gevecht toch ten slotte alles afhangt, ligt tegen woordig in de handen van den vuurleider. Die invloed van den vuurleider hangt echter geheel af van het nauwkeurig aanwijzen van het doel en van het juist opgeven van den vizierafstand. Diens volgens moet het eene onverantwoordelijke lichtzinnigheid worden ge noemd, wanneer de daartoe geroepen commandanten zich in dat op zicht het geringste verzuim of eenige onverschilligheid in hunne maat regelen veroorloven. Zoowel bij de exercitie, bij de manoeuvre als in den oorlog zelf, steeds is het eene gewetenszaak het doel juist (1) Bij ons: Recr. sell. 39, 1, en 132, Comp. scli, 24. Deze schrijven alleen voor het aanwijzen der directie in algemeenen zin. Een bepaald direetiepunt wordt niet verlangd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 559