535 te kiezen en met uitsluiting van elke onduidelijkheid nauwkeurig aan te wijzen, den afstand zoo nauwkeurig mogelijk te schatten of dien volgens de eene of andere methode te berekenen. Eene vuurleiding, waarbij niet aan deze twee eischen wordt voldaan, is slecht. Wat het vijandelijk vuur aangaat, kunnen troepen die onder dat vuur staan zich zeer dikwijls daaraan minder bloot stellen door verschuiving. Het verzamelen (in Indiëde gesloten orde herstellen) is daartoe dikwijls een geschikt middel. Slechts zelden ziet men dit evenwel toepassentoch moest dit meer worden beoefend of althans, wanneer b. v. bebouwd terrein niet mag worden betreden, worden aangeduid. Bij de artillerie. 1°. De fout dat het optreden der artillerie te veel overhaast wordt, is voor het grootste gedeelte de schuld van de bevelvoerenden bij beide partijen. Het geroep: gauw een schotis onartilleristisch, omdat ieder, die dat wapen kent, weten moet dat er tijd vereischt wordt om een schot af te geven dat treffers oplevert. Wil de bevelhebber daarom hebben dat de artillerie tijdig vuur geeft, dan kan hij zelf daar het meest aan doen door tijdig daartoe den last te geven. Het is natuurlijk dat officieren van andere wapens, onder wier bevelen ook artillerie is gesteld, niet zoo door en door met hare aanwending bekend kunnen zijn als de vak-officier zelf; daardoor kunnen zij ook de zwakke en sterke zijden van dat wapen als 't ware niet zoo voelen. De buiten het wapen staanden moeten daarom niet alleen zich op de kennis daarvan toeleggen, maar ook trachten de eigenaardigheden daarvan, vooral ten opzichte van de manoeuvreer vaardigheid, goed te doorgronden. Maar aangezien ook dit streven nog niet tot eene volledige kennis kan voeren, daar de practische routine daaraan ontbreekt, ligt het voor de hand, om met de aanwijzingen, die men aan de artillerie doet, voorzichtig te werk te gaan en vooral liever niet te veel te eischen, dan zich aan de fout schuldig te maken een kostbaar en moeielijk aan te vullen strijdmiddel op ondoelmatige wijze te gebruiken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 560