536 - Een overleg met den commandant der artillerie, voordat men be paalde orders geeft, zal, zonder dat men daarbij iets van zijn gezag behoeft prijs te geven, in den regel tot de beste resultaten leiden. Jarenlang heeft bij onze manoeuvres een streven geheerscht, dat op het gebruik der artillerie een nadeeligen invloed heeft uitgeoefend ik bedoel het jagen naar het eerste, schol", waaraan niet alleen de artillerieofficieren maar ook de commandanten der beide partijen zich schuldig maakten. Het eerste schot werd als 't ware beschouwd als een soort waarborg voor de overwinning. Men vergat hierbij dat dit eerste schot, hetwelk dikwijls zonder een, ook maar eenigszins behoorlijk doel werd afgegeven, een gevaarlijke verrader kan zijn; dat de tegenpartij hare artillerieopstelling veel juister kan kiezen, wanneer zij die der andere partij kent; dat juist een eenigszins verrassend optreden der artillerie uit eene zorgvuldig gekozen stelling, al is het dan ook wat later, voordeelig isdat eindelijk de imponeerende uitwerking van dit krachtige wapen niet ligt in een voortdurend kanongedonder, maar in het aantal treffers op een goed gekozen doel. De bevelvoerende moet daarom niet streven om de artillerie zoo spoedig mogelijk vuur te doen geven, maar haar optreden zoodanig regelen, dat zij de grootst mogelijke uitwerking heeft, ook al gaat dit met eenig tijdverlies gepaard. 2 Een gelijke reden, als aan de sub 1 beschreven fout ten grond- slag ligt, leidt ook dikwijls tot het zonder eenige bedekking voor uitzenden der artillerie, hoewel het zeer duidelijk is dat zulk eene handelwijze in den werkelijken oorlog de noodlottigste gevolgen kan hebben. Het geheim van eene altijd bij de hand zijnde, voldoende snel volgende en tot krachtig optreden steeds in staat zijude artillerie dekking is nog niet gevonden. Met de oplossing van dat vraagstuk zou trouwens de artillerie zoodanig in vermogen toenemen, dat men er om zoo te zeggen heelemaal niets meer tegen kon doen. Thans is de regel, dat de artillerie niet optreedt, voordat haar emplacement door infanterie of cavalerie verkend en beveiligd is, bij den langzamen voortgang van het voetvolk en de doorgaans geringe sterkte aan ruiterij, dikwijls een zeer lastige hinderpaal gedurende de inleiding

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 561