541 Stijf vasthouden aan het idee, dat de eigen gekozen oplossing van een of ander tactisch vraagstuk de eenige ware is, is zeer verkeerd. Daar dwalen menschelijk is, bestaat er geen reden waarom men niet eene gemaakte fout zoude erkennen. De terugblik op een jaren- langen eervollen dienst of op eerlijk verworven onderscheiding geve een rechtmatig gevoel van eigenwaarde, dat in zulk eene onbeschroom de erkenning niets verontrustends doet zien. Tactische fouten. 1°. Napoleon's „pondre sur la carte" is goed binnenskamers, om zich de wederzijdsche verhoudingen van terreinvoorwerpen, hinder nissen en het wegennet in te prenten en een algemeen denkbeeld van het terrein te behouden. Maar alleen volgens de kaart disposities te willen nemen, leidt tot eene tactische fout, nl. óf de gevechtslinie wordt te uitgebreid tengevolge eener zeer voor de hand liggende valsche schatting der grootteverhoudingen, zoodat op het laatste oogen- blik vóór het gevecht, soms zelfs nadat dit reeds begonnen is, eene troepenverschuiving of wel een te vroegtijdig gebruik van reserves noodzakelijk wordt, om de gaten te stoppen ;öf wel, er wordt, b. v. bij een offensief optreden tegen een der vijandelijke vleugels, een aanval gedisponeerd tegen een punt, waar de vooronderstelde vijand reeds lang niet meer staat. In 't algremeen went men zich er zeer licht aan om van de kaar- ten en terreinschetsen meer te verlangen dan zij kunnen geven. Goede kaarteu zijn. een onschatbaar hulpmiddel om zich een denk beeld van het terrein te vormen, wanneer men het terrein zelf niet in oogenschouw kan nemen. Dat is evenwel ook de grens harer bruikbaarheid; wat daarboven gaat, is uit den booze. "Heeft men eenmaal het terrein zelf voor oogen met zijne natuurlijke ruimte verhoudingen, met zijn werkelijk relief, dan doet men het best het papieren surrogaat op te bergen en het eerst dan weder te voorschijn te halen, wauueer men zich de voor het oog verborgen gedeelten moet voorstellen. Behalve deze gronden, die tegen een overmatig gebruik maken

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 566