542 van kaarten zijn aan te voeren, moet bovendien de overweging, dat men dikwijls oorlog moet voeren in streken waarvan geene of slechts onnauwkeurige kaarten bestaan en dat technische bezwaren de ver strekking van kaarten kunnen beperken, er toe leiden om zich niet tot een slaaf van dit oriënteermiddel te maken. 2°. Dikwijls houden de disposities na de eerste algemeene in structies, die het voorschrift voor de geheele oefening in groote trekken voor moeten stellen, geheel op. Zoolang dan de algemeene strekking der beweging nog in voor- waartsche richting is al wordt dan ook niet altijd de beste marschlinie gevolgd en er geen oponthoud ontstaat, gaat alles goed. Maar zoodra doet zich niet de noodzakelijkheid voor van eene zelfs maar geringe verandering van directie, of erger nog, van een terugtrekkende beweging, of dan wordt, bij het uitblijven van disposities, een algemeene ver warring het eenige resultaat van de geheele oefening van den dag. Evengoed als de bevelhebbers met volle recht op de uitvoering hunner disposities mogen rekenen, evengoed hebben de onderbevel hebbers, de korps- en detachementscommandanten, een ander recht, dat nl. van die disposities te mogen vorderen. Om aan die recht matige vordering te voldoen, moet in dezelfde mate, waarin de troepen macht in sterkte toeneemt, de blik van den bevelhebber zich meer en meer alleen op de groote onderdeelen vestigen. Hieruit volgt de regel dat men de voor een bepaalde onderneming aangewezen gecombineerde troepen in zoo weinig mogelijk zelfstandige groepen moet verdeelen en deze indeeling zoo moet inrichten, dat men de waarschijnlijkheid heeft haar gedurende den geheelen duur der actie te kunnen behouden. Een voorbeeldEene gemengde colonne bestaat uit 5 bataljons, 1 eskadron en 1 batterij. Nu kan de bevelhebber elk bataljon benevens de cavalerie en artillerie afzonderlijk van disposities voorzien en ze in 't gevecht afzonderlijk leiden. Maar beter is het eene in deeling te maken b. v. als deze: eene infanterieafdeeling voor de bewegingen in front (hetzij offensief of defensief), eene flankeerende infanterieafdeeling, de cavalerie,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 567