43 Afghanen en Belooche's hebben indertijd schitterend tegen Britsche troepen gevochten en zouden ongetwijfeld ook thans zeer goed voldoen in een oorlog tegen een Europeeschen vijand, althans zoolang zij door Britsche officieren aangevoerd worden. De Goorkha's, niet grooter dan onze Javaansche soldaten, voldoen van alle troepen het best bij den strijd in zeer begroeid terrein zij zijn gehard en bijzonder dapper, maar twistziek, hetgeen meermalen tot moord leidt. In Opper-Burma leden zij veel verliezen door ziekte, doordat zij tegen groote hitte niet goed bestand zijn. "Van de Cavalerie had ik gelegeuheid, een regiment Bombay- Lancers als zeer goede lichte cavalerie te leeren kennen. Een re giment Madras-Lancers, dat ik zag, muntte minder uit; de man schappen zijn, evenals die der Infanterie, zwakker van karakter en minder gehard dan die van de Noordelijke provinciën. Voor den strijd in open terrein en gesloten vorm is echter de Bombay-Ca- valerie, ook volgens het oordeel van Britsche officieren, niet opgewassen tegen Europeesche Cavalerie. Het zijn echter bijna zonder uitzon dering goede ruiters en besluitvaardige, onverschrokken mannen, buitengewoon geschikt voor den strijd tegen ongeorganiseerde benden. De Cavalerie van het Bengal-leger, waarvan ik een regiment in Vóór- Indië zag, maar vooral die van Panjab, is, volgens mij gedane mede- deelingen, beter dan die van Bombay en zoude zeer goed voldoen bij bet gevecht tegen Europeesche Cavalerie, ook volgens het oordeel van tal van vreemde officieren, die ten vorigen jare het groote oefeningskamp te Delhi bijwoonden. Inlandsche bergbatterijen, die ik in Opper-Burma zag, wekten mijne bewondering op door de groote orde op marsch en bij de exercitiën en door de stiptheid en snelheid, waarmede alle bewegingen uitgevoerd werden. In eene dier batterijen, die speciaal voor Opper-Burma was opgericht, waren de manschappen (Panjabe's) gemiddeld slechts 4 maanden onder de wapens. Van de sappeurs en mineurs zag ik in Burma troepen van Bombay en van Madras. In dezen tak van dienst voldoen de manschappen van laatstgenoemde landstreek zeer goed. Alles resumeerende, en een punt van vergelijking zoekende in onze •Javaansche troepen, geloof ik te moeten besluiten, dat alle korpsen

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 56