551 zijn. De uiterste inspanning van den aanvoerder is noodig om het overzicht over het geheel te behouden en te kunnen beoordeelen, welken invloed de partieele resultaten op den algemeenen gevechts toestand hebben. Daar die verschillende beslissende momenten slechts zeer kort duren, moeten de scheidsrechters zonder aarzeling steeds spoedig en beslist optreden, zelfs op 't gevaar af van niet aanstonds rekening te kunnen houden met den juisten invloed van alle bij-omstandigheden. Het te laat of niet beslist genoeg optreden der scheidsrechters is meestal een gevolg van den tegenzin om een kameraad iets onaan genaams te moeten aandoen. Wie werkelijk het algemeen dienstbelang steeds voor oogeu houdt, zal over eene wellicht niet volkomen gerechtvaardigde uit spraak ten nadeele zijner partij geene misplaatste gevoeligheid tooneu, wanneer slechts allen daarbij iets kunpen leeren, de gelegenheid om dan geschikte tegen-disposities te nemen, moet hij zelfs op prijs stellen. In elk geval moet de scheidsrechterlijke uitspraak onverwijld en gewillig worden opgevolgd. Dat is op zich zelf reeds eene oefening en een proefsteen zoowel voor de discipline, die in den troep zit" als voor het plichtshewustzijn der officieren en onderofficieren. 16". Overdreven zuinigheid met de reserves leidt, wanneer dit bij beide partijen voorkomt, tot een gevecht enkel tusschen de voor hoeden, ot in elk geval tot slechts bezigen van enkele troepen der hoofdmacht tot versterking. Dit moet worden afgekeurd; het is tegen den geest van het (Oostenrijksche) reglement dat herhaaldelijk voorschrijft om het ge- vechtsdoel, ook met gebruikmaking van de laatste beschikbare krach ten, na te streven. Ieder leider van eene tactische onderneming moet daarom steeds in toog houden, dat de hem toegewezen strijdmiddelen vergeleken kunnen worden met eene gevulde beurs, zijn budget, waarmede hij zuinig moet zijn, maar dat hij, als het noodig is, ook tot den laat stee cent mag uitgeven. Kan hij, na het doel bereikt te hebben, nog wijzen op een beschikbaar overschot, des te beter en roemrijker. Maar iemand die zijn doel niet bereikt, omdat hij daarvoor niet al zijne krachten heeft aangewend, is te laken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 576