554 niet al te angstvallig er tegen opzien om eens van stelling te ver anderen. Artillerievuur over de eigen troepen heen is in vele gevallen onvermijdelijkmen moet echter in 't oog houden dat, wanneer het tot het beslissend gevecht komt en de partijen nabij elkaar geraken, dat vuur gestaakt moet wordenbij de keus der batterijstelling moet men daar dus om deuken. Ook bij dit vuur vergist men zich bij verafgelegen stellingen eerder dan wanneer men in nauw verband met de infanterie blijft. 21°. Het is verkeerd cavalerie ver vooruit te zenden door defile's, of haar te gebruiken in zwaar bedekt en doorsneden terrein. Wordt het door de omstandigheden noodzakelijk gemaakt cavalerie door zulke defilé's vooruit te zenden, dan moet men in elk geval den terugtocht der ruiterij door infanteriedetachementen doen dekken. In zeer bedekt en doorsneden terrein biedt zich de gelegenheid aan om ook de infanterie eens in den kondschapsdienst te oefenen. Alleen verdient het daarbij aanbeveling om bij de patrouilles ook al zijn zij nog zoo zwak, een of meer ruiters in te deelen voor het overbrengen der berichten zoowel omdat de ruiter dat sneller doet dan de voetganger als omdat men daardoor tevens de manschappen van beide wapens leert samenwerken en eikaars diensten leert aan vullen en waardeeren. In vele gevallen zouden ook infanteriepatrouilles, door een adju dant geleid, goede diensten kunnen bewijzen. Dit ziet men echter nimmer toepassen. 22°. Zal uit de oefening werkelijk nut worden getrokken, dan moet de leider zorgen dat bij een vooraf uitgemaakte onderstelling een terrein wordt uitgekozen dat die onderstelling behoorlijk uit voerbaar maakt, of bij een vooraf aangewezen terrein eene onder stelling wordt opgemaakt, die bij dat terrein past. Doet hij dit niet, dan wordt het doel der manoeuvre gemist. Maakt men b. v. eene vooronderstelling, die men op een flankaanval wil doen uitloopen en men kiest het terrein zoo danig dat die flank beschermd is, dan dicht men den aanvaller een onlogisch besluit toe en brengt daardoor slechts begripsverwarring teweeg.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 579