557 Veldtochten voorschriftmatig te voeren, behoort tot de vrome wenschen. Het talent van den aanvoerder moet in het spel komen, een talent dat, geneigd leering te trekken uit de ondervinding van anderen, evenwel zelfstandig genoeg is te handelen in overeenstem ming met de omstandigheden, zooals die zich voordoen. Ieder schrij ver over krijgskunde moet zich daarom bepalen slechts de aandacht te vestigen op zoodanige grondbeginselen, als toepasselijk zijn op de soort van krijgsondernemingen die hij tot onderwerp koos. Na de beschouwing van algemeene beginselen overgaande tot bijzondere gevallen, moet hij zich herinneren dat zijne voorbeelden slechts zijn toe te passen waar de toestanden overeenkomen. Het is om deze reden mijn voornemen in de volgende bladzijden mij te bepalen tot de voornaamste regels, voor zoover zij uit de werkelijkheid kunnen worden afgeleid. Voorbeelden stellende, zal men ontwaren dat ik voornamelijk put uit den Zoeloe-oorlog, hetgeen om verschillende redenen geschiedt. Ten eerste omdat ik in dezen krijg mijne eerste oorlogservaring opdeed en ik overtuigd beu dat één voorbeeld uit eigen ondervinding dikwijls meer waarde heeft dan een groot aantal uit de boeken. Ten tweede omdat het mij toeschijnt dat, toen het onderwerp dezer prijsvraag werd vastgesteld, hun, die dit onderwerp te bepalen hadden, de Zoeloe-oorlog en soortgelijke krijgstochten voor den geest zweefden. Doch, al werden een aantal voorbeelden uit dezen oorlog geput, is het evenwel mijne bedoeling niet mij uitsluitend tot dien krijg te bepalen. Dikwerf zal er gelegenheid zijn de oorlogen in Nieuw-Zeeland, Abyssinië, Ashanti en Afghanistan aan te halen. Alle geven ons kostbare lessen en veel nuttigs kan er uit geleerd worden. Het eerste punt, waarop de aandacht moet worden gevestigd, is, dat, niettegenstaande het eigenaardig karakter der oorlogen met onbeschaafde volken, vele regelen voor de gewone oorlogvoering in de meeste gevallen ook hier van kracht zijn. Als voorbeeld zij gesteld de verbindingslijn met de operatiebasis. Het is eene bekende waarheid dat een troepenmacht, ageereude in een front evenwijdig aan hare communicatielijn, zich in eene zeer nadeelige conditie bevindt. Met het oog op een voorwaarts rukken naar Isandhlwana, Isepezj

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 582