559 rivier en binnen acht mijlen van de grenzen, lag de eeDige tot de colonne belioorende geniecompagnie met het eenig overgebleven genie park. Werden deze troepen gedurende hunnen marsch door het bedekte terrein tusschen Mooi-rivier en ümsinga aangevallen, dan zouden zij het hard te verantwoorden hebben. Een paar dagmarschen verder lagen te Greytown twee compagnieën van het 4e Regiment (King's Own), die eveneens dezen gevaarlijken weg te passeeren had den. Kolonel Bray, commandant te Umsinga, riep de genietroepen en het 4° King's Own tot zijn ondersteuning op, en vaardigde tevens een order uit, waarbij het gebruik van dien weg verboden en bepaald werd dat alle transporten, van Maritzburg komende, hunne route zouden nemen over Ladysmith, een weg die door zijne meer binnen- waartsche ligging veel veiliger was. Op dit alles de aandacht vestigende, is het evenwel volstrekt mijne bedoeling niet hen te critiseeren die den weg over Greytown als communicatielijn aanwezen. Zonder twijfel bestonden er vele redenen die, voor den opvoer naar Rorke's Drift, vanwaar men Zoeloe-land zou binnendringen, deze route als de meest geschikte deden be schouwen. Het moet echter erkend-worden, dat zelfs in den oorlog met onbe schaafde volken, de minste afwijking van de regelen der gewone tactiek dikwerf ernstig gevaar doet ontstaan en dat, alvorens tot die afwijking te besluiten, het raadzaam is de gevolgen daarvan vooraf te overwegen De omstandigheden kunnen ons dwingen tot hande lingen, die wij uit vrijen wil niet zouden gedaan hebben, ook kan het vooruitzicht op eenig te behalen succes ons tot een waagstuk- verleiden, maar juist dan moet men zich beiinneren dat de meeste grondbeginselen der krijgskunde zoowel van toepassing zijn op een Zoeloe- of Ashanti-expeditie, als op een Europeeschen oorlog. Achten wij het nu noodig of raadzaam van die beginselen af te wijken, dan ge schiedt dit steeds met eenige risico en mag nimmer worden verzuimd de slechtere kansen in rekening te brengen. Operatiebasis. Alvorens een veldtocht te openen, is het een eerste vereischte te voorzien in een veilige operatiebasis. Bij de krijgsondernemingen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 584