- 560 die wij hier op het oog hebben, geldt als algemeene regel dat hiertoe gekozen wordt de plaats van ontscheping, b. v. Annesley-Baai bij de Abyssinische, Cape Coast Castle in de Ashanti- en Durban in de Zoe loe-expeditie. Het is waar dat somtijds voor het openen der vijande lijkheden meer landwaarts-in een andere basis kan worden aange nomen, zooals b. v. Dundee en Conference Hill vóór den opmarsch naar Ulundi, doch aangezien iedere uit Engeland gezonden expeditie over zee gaat, wijst de plaats van ontscheping zich reeds van zelve als aanvankelijke basis aan. Daarheen moeten allereerst de levende en doode strijdkrachten gezonden worden en dient al het benoodigde voor eene operatiebasis te worden bijeengebrachtdeze omstan digheid is van belang bij de vaststelling der hoeveelheid voorraad, die van uit Engeland zal worden medegegeven. Bij het oprukken der troepen kan het noodig zijn dat deze hun trein zoo klein mogelijk maken en dientengevolge zich bepalen tot het medenemen van het hoogst noodzakelijke, maar de groote afstand, waarop deze expeditiën in den regel plaats hebben, maakt het gebiedend noodzakelijk dat men niet alleen datgene bij rle hand heeft wat zeer zeker noodig zal zijn, doch ook veel van hetgeen noodig kan zijn, hoe gering de kans ook wezen moge dat het te pas zal .komen. Het is mijn voornemen niet, hier den aard van den op te zenden voorraad te bespreken, nog minder wat meer in het bijzonder de genie-aangelegenheden betreft. Dit alles is grootendeels afhankelijk van den aard van het land, waarin de operatiën zullen plaats hebben, bovendien ga ik uit van de onderstelling, dat in dit opstel de alge meene beginselen der te volgen strategie en tactiek moeten worden behandeld en geenszins de détails eener organisatie. Ik wensch alleen aan te stippen dat de plaats van ontscheping de eerste operatiebasis zal uitmaken. Het is van belang dat deze basis tegen vijandelijke ondernemingen beveiligd wordt. Een voldoende afstand van het eigen lijke tooneel van den strijd kan reeds doeltreffend zijn, zooals b. v. het geval was met Durban en Annesley-Baai. De nabijheid des vijands zal het noodig kunnen maken dat bijzon dere voorzorgsmaatregelen getroffen worden. Zoo was in den oorlog met Ashanti de eerste zorg van den kolonel Home, om Cape Coast Castle in staat van verdediging te brengen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 585