561 Vooruitgeschoven basis. Als de afstand tot het tooneel van den strijd groot is, moeten etappen worden aangelegd. Deze worden geplaatst aan of zoo dicht bij de grenzen van het vijandelijk gebied als mogelijk is; geene be wegingen hebben meer plaats voor zij geheel gereed zijn. In deze hulpbases wordt voldoende voorraad opgestapeld, om de troepen in staat te stellen ten minste die operatiën uit te voeren, die het naast voor de hand liggen, zoodat later geen belemmering meer ondervonden wordt als nieuwe voorraad wordt opgevoerd. Hier nog meer dan' bij de operatiebasis, is het noodzakelijk verdedigingsmid delen aan te brengen en de stapelplaatsen tegen iederen vijandelijken aanval te beveiligen. Alleen door de spoedige verschansing van Rorke's Drift was majoor Chard in staat deze plaats, na het ongeval te Isandhhvana, met succes te verdedigen. Ware deze etappe ge vallen, dan zou de toestand van de 3e colonne in hooge mate gevaar lijk geweest zijn. Door haar behoud verschafte zjj een steunpunt aan onze geslagen macht en werd een lange terugtocht zonder hulp middelen voorkomen. Plan de campagne. Bij het ontwerpen van een operatieplan voor eene expeditionnaire troepenmacht ontstaat de grootste moeielijkheid dikwijls daaruit, dat geen bepaald aangrijpingspunt kan worden aangewezen. Het niet bestaan van een belangrijke hoofdplaats, het eigenaardig karakter der vijandelijke strijdmacht beletten het vormen van een plan, waarvan snelle, beslissende resultaten verwacht kunnen worden. Strategie in den eigenlijken zin van het woord ontbreekt ons. Voorwaarts rukken in het vijandelijk gebied sluit het bezit van het land achter onze troepen volstrekt niet in zich. Den vijand omtrekken of zijn achterhoede be dreigen, moge al beproefd worden, hij geeft er echter weinig om. Zijn vleugels zijn niets dan de uiteinden van zijn front; zijn rug is slechts die zijde zijner stelling, waarheen zijn gelaat bij toeval niet gekeerd is. Wij hebben te doen met een macht, die wij wel kunnen verdeelen, omtrekken of afsnijden, maar die ons steeds weet te ont-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 586